Míst k parkování aut je na Táborsku nedostatek; městům ale často chybějí plochy k vybudování nových parkovacích prostor. Jako například ve Veselí nad Lužnicí.


Nové plochy
Ještě letos má vzniknout v Táboře plocha k dočasnému parkování pod nemocnicí, na pravém břehu Tismenického potoka, v lokalitě zvané Pod Ptákem. „Louka bude osazena polovegetačními tvárnicemi, ale chtěl bych upozornit, že nejde primárně o parkovací plochu. Spíš se jedná o pohotovostní parkoviště s kapacitou až sedmdesáti míst. Předpokládá se, že parkovat se tam bude zdarma a dojde i k rozšíření příjezdové komunikace,“ naznačil místostarosta Martin Jirovský.
Tábor ale hodlá nabídnout i druhý parkovací dům, a to na Parkánech. „Stále nevím, jak dům bude vypadat. Když bude ladit s okolní výstavbou, je to v pořádku. Vím, že parkovací místa jsou potřeba. Jestliže však bude příliš vysoký a bude bránit lidem z protějších domů ve výhledu, líbit se mi to nebude,“ řekla Denisa Slavíková z Kotnovské ulice.
Podobu domu upřesnil Jirovský: „Dvě podlaží budou zcela pod zemí a jedno z poloviny zapuštěné. Nahoře by měla být ještě nadstavba, takže vznikne nový blok. Myslím, že ulice je dost široká, takže světla bude dost.“
„Celkově je parkovacích míst nedostatek, proto jsme jejich počet začali zvyšovat. Zejména na sídlišti Na Libuši a v ulici Písecká, kde už jsme nějaká místa udělali,“ konstatoval starosta Bechyně Jaroslav Matějka.
Největší plochy na parkování jsou v Bechyni na náměstí T.G. Masaryka a v ulicích Čechova a Libušina.
Nová místa potřebuje i Soběslav, podle tajemníka Radka Brylla hlavně v centru a na sídlišti. Přesto město řešit situaci prozatím nebude. „Nechceme dělat parkoviště na okraji města, protože se obáváme, že by ho pak lidé nevyužívali. Nechceme ani vytlačit automobily z centra, protože by tím zřejmě utrpěl jeho život,“ podotkl Bryll.
Stejný problém pociťují i občané veselských sídlišť. „Zaznamenali jsme podněty od lidí a situaci se chystáme řešit. Máme připravený projekt revitalizace sídlišť, ve kterém počítáme s navýšením maximálně o 20 až 30 parkovacích míst na každém sídlišti,“ naznačil starosta Jaromír Novák. Většího počtu se občané nedočkají, neboť městu chybí vhodné prostory.
Nová místa nabízí i Chýnov. Dokončil parkoviště před základní školou, kde může stát 26 aut. Po rekonstrukci náměstí se obnovy dočká i parkoviště před radnicí, kde by mohlo vzniknout až osm nových míst.


Vybírá pouze Tábor
Poté, co placené stání koncem května zrušilo Sezimovo Ústí, je Tábor jediným městem okresu, kde řidiči za stání platí. Jenže bezplatné parkování se sezimoústeckém náměstí Tomáše Bati platí pouze na dvě hodiny státní. Čas mají odpočítávat parkovací hodiny za předním sklem vozu.
„Nikde se zatím neplatí. Zvažujeme ale, že bychom zpoplatnili parkování na náměstí. To by však bylo až po jeho celkové rekonstrukci. Problémem je, že náměstí není centrem města a musíme tedy projednat, zda bychom místo neumrtvili,“ říká bechyňský starosta, který se tak vrátil do minulosti, kdy zpoplatněné státní na náměstí zastupitelé odmítli.
O výběru peněz uvažuje i Soběslav, ovšem zatím jen za parkování kamionů, jejichž řidiči si tahače odstavují před domy, čímž zhoršují průjezd ulicí a ještě zabírají místa pro osobní auta.
“Možná pro ně vytvoříme parkovací prostory v bývalé centrální teplárně. Ty by byly k dispozici za symbolický poplatek, odhaduji kolem tisíce korun ročně. Řidiči by pak měli jistotu, že bez problémů zaparkují,“ dodal Bryll s tím, že vzniknout by mohlo letos.
V Soběslavi lze parkovat vesměs všude a bez placení. S jediným omezením se řidiči setkávají jen v centru, kde je takzvaná zóna zákazu stání a parkovat lze jen na vyhrazených místech. O pronájem místa mohou žádat pouze firmy a obchodníci. Za takové místo zaplatí 4000 za rok v centru a 3000 korun v ostatních částech města.
„Volně parkovat lze všude, kde je to dovoleno vyhláškou. O zpoplatnění či časovém omezení stání na náměstí diskutujeme už tři roky, protože lidé z nedalekého sídliště si zde o víkendech odkládají auta, a zabírají tak místa dalším řidičům, kteří jedou například nakoupit. Zatím k tomu však nedošlo,“ uvedl veselský starosta.

David Peltán