Světlo mého života. Tak pojmenovala fotografii lampy nad svým lůžkem na hemato–onkologickém oddělení dvanáctiletá dívenka. Dlouhé měsíce, které tu musela trávit, si zpříjemňovala fotografováním. Stejně jako stovky dalších dětí, kterým to umožnil projekt Klubu interaktivního domu v Praze.

„Naše obecně prospěšná společnost se stala přímým partnerem pro tento motivační program, který získal jméno právě díky názvu fotografie lampičky nad nemocniční postelí. Jeho význam spočívá v nabídce smysluplné činnosti dětským onkologickým pacientům. Děti fotografují, aby přišly na jiné myšlenky,“ říká koordinátorka projektu Jana Hladíková

Na onkologická oddělení nemocnic přicházejí dobrovolníci s fotoaparáty, kteé dětem půjčí. Ty pak mohou fotit na dané téma, ale i libovolně to, co se jim zlíbí. Z nejlepších dílek se každoročně sestaví výstava. Fotografie už několik let zdobí na začátku roku stěny Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Následně putují po dalších českých městech. Včera zakotvily i v táborském Auritu.
„Tematicky je nám výstava blízká. Jako všechny ostatní se nějakým způsobem týká neziskového sektoru. Navíc dlouhodobě spolupracujeme s fotografem Jindřichem Štreitem, který drží nad projektem uměleckou záštitu,“ přiblížila Svatava Štrohmajerová z Centra pro lidi ohrožené drogou Auritus.

Tradičně se také každým rokem vyhlašuje nejnadanější mladý umělec, jenž se stane pro dané období tak zvaným Světýlkem. Projekt už prozářilo sedm z nich. Každému z nich patří roční stipendium na rozvoj tvůrčích schopností, jehož směr si dítě samo určí. Poté prezentuje svoji roční práci na dalším ročníku výstavy. Putovní cenu letos získal třináctiletý David Vlk z Trnčí u Klatov.

„Do projektu jsem se zapojil později a pracoval pouze asi jen čtvrt roku. Vůbec jsem to nečekal. Nejraději fotím přírodu a živly. Lidi jen podle nálady,“ říká. Focení by chtěl mít jen jako částečný úvazek. Cílem hledáčku by byly celebrity. „Nechtěl bych fungovat na zatelefonování do práce. Teď budu fotit na Rabí a v ZOO chovatele se zvířaty. Těším se,“ prozradil David, který stále používá kinofilm.

Výstava není jen ukázkou dovedností dětí. Návštěvníkům skýtá i možnost aktivně pomoci. Finanční částku mohou dárci poslat na účet neziskové organizace, ale přispět mohou i tím, že si koupí žlutou obálku. Do nich děti vložily obrázky a připsaly vzkazy. Obálky se prodávají po celou dobu výstavy.
Výstava Světlo mého života odstartovala v Táboře včerejší vernisáží. Podívat se na ni můžete do konce října.