Dostane–li se civilní obyvatelstvo do stavu ohrožení života, přispěchá na pomoc i armáda. Má k tomu vybavení, které lidem zajistí přechodné ubytování a přežití.
V areálu bechyňské základny 15. ženijní záchranné brigády skončilo třídenní cvičení, během něhož vyrostlo stanové město. Takové, jaké by se stavělo například pro lidi, které by z domovů vyhnala povodeň nebo jiná katastrofa. Základna už má leccos za sebou, včera ale poprvé vojáci představili moderní nafukovací stany italské výroby.
„Jsou to stany, které jsou zavedené v armádách NATO, to znamená, že splňují normy jak pro NATO, tak pro ubytování osob v republice,“ řekl včera zástupce velitele brigády Václav Vačkář. Nafukovací stany pro maximálně 16 osob postaví dva proškolení vojáci za deset minut. Další výhodou je snadné přemisťování.
Humanitární základnu se stany pro ubytování, hygienu i stravování či ambulancí má každý ze šesti záchranných praporů brigády v republice. Celkem ubytují 2500 lidí. „Vojáci se základnou musejí po vyžádání odjíždět do šesti hodin a do čtyřiadvaceti musí na konkrétním místě už stany stát, přičem lidi může přijímat postupně,“ dodal Vačkář. Právo vyžádat si základnu mají hejtmani nebo starostové obcí s rozšířenou působností.
Se základnou s původním vybavení pomáhali ženisté poprvé v roce 1999 v Albánii, kde vyrostlo zázemí pro tisíc běženců z Kosova a ve stejném době i Turecku při zemětřesení. O tři roky později pomohla při povodních v Neratovicích a v roce 2006 ochránila v Praze asi 200 bezdomovců před mrazem.
Jako samostatný celek ve struktuře Armády České republiky začala 15. žzb, jejíž velitelství je v Bechyni, fungovat od 1. prosince 2003. Začleněna je do velitelství Společných sil AČR.