Sportovní areál při Střední škole obchodu, služeb a řemesel a Jazykové škole (SŠJS) v Táboře v Bydlinského ulici čeká modernizace. Sportoviště sloužící stovkám středoškoláků využije i široká veřejnost, místní sportovní kluby a spolky. Investovat do svého majetku se rozhodl Jihočeský kraj, který zároveň usiluje i o dotaci Národní sportovní agentury. Stavět se má začít na podzim a hotovo má být do roka.

Přes 40 let jen udržovaná popelka

Hřiště u školy, které se v Táboře neřekne jinak než Areál, je původní, podle ředitele Radka Cíchy asi z let 1979 až 1980. „Od té doby je jeho stav v podstatě neměnný. Každoročně zajišťujeme jen nezbytnou údržbu, sekání trávy, česání škváry. Jinak se tímto směrem nikdy neinvestovalo, naše sportoviště je taková popelka,“ míní.

Tábor slavnostně otevřel sportovní areál Mír. Vyšel na 165 milionů.
Tábor slavnostně otevřel sportovní areál Mír. Podívejte se, jak vypadá

Celkovou rekonstrukci proto vítá nejen on, ale těší se určitě studenti i pedagogové. „V Areálu sídlí tři školy, aktuálně máme na 800 žáků. Kromě nás tu je Střední škola spojů a informatiky (cca 300 žáků) a soukromá střední škola Heureka obor kadeřník (cca 100 žáků),“ vyjmenoval ředitel s tím, že pozemky slouží školám hlavně k výuce tělesné výchovy.

Mimoškolní akce se tu konaly sporadicky, to se má v budoucnu změnit. „Občas to využívali fotbalisté FK Meteor, měli jsme tu soutěže hasičů, turnaj v americkém fotbale, všechno nárazově, což odpovídá neutěšenému stavu. Těšíme se, že objem poptávek se po rekonstrukci zvýší a dojde k naplnění účelu a využití potenciálu prostor,“ uvedl Radek Cícha.

Navíc zajistí komfort návštěvníků

Revitalizace se dotkne asi dvou třetin areálu, potřebu venkovního sportoviště pokryjí během stavebních prací zbylé plochy včetně dvou vnitřních tělocvičen. Škola sama chce zainvestovat nad rámec projektu i další doplňkové stavby v přilehlém školním traktu. „Máme naplánovanou rekonstrukci šaten, sociálního zázemí a chceme postavit i bufet nebo bistro s vnitřní a venkovní částí, tak abychom zajistili občerstvení,“ dodal.

Jak má sportoviště SŠJS Tábor vypadat, lze vidět v galerii na přiložených vizualizacích architektonické a designérské kanceláře Mnohostěn. Největším přínosem pro Táboráky je podle ředitele Radka Cíchy rozloha a poloha plochy uprostřed druhého největšího jihočeského města. Na fotbalové hřiště s atletickými drahami mají navazovat multifunkční hřiště, dva kurty na plážový volejbal, workoutové hřiště, novinkou bude částečně zastřešená kapacitně odpovídající tribuna pro diváky, žáci i veřejnost se mohou těšit na nové zázemí, jehož součástí je i parkování přímo za branou sportoviště. Vše vhodně doplní i drobné detaily, například vodní prvek v podobě fontány či výsadba stromů. Konkrétní podoba se může ještě ladit během projektování.

Podrobnosti doplnil za investora náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma, který upřesnil, že jde o vizi kraje starat se o majetek s péčí řádného hospodáře. „Tento učňovský areál je asi největší na Táborsku a jeho sportoviště je zanedbané, což je hrozná škoda. Dal by se tam hrát fotbal, ale nehraje se. Je tam ovál, který zarostl, protože je škvárový a tak podobně,“ popsal úvodem s tím, proč před rokem a půl začalo plánování oprav.

Příkladný projekt využití

Modernizace má přinést užitek laickým i profesionálním sportovcům. „Je to takový náš příkladný projekt, chceme, aby sportoviště sloužilo i veřejnosti, proto jsme se dvakrát setkali s táborskými atlety, fotbalisty, tenisty, hokejisty, volejbalisty a dalšími, abychom sladili požadavky,“ vysvětlil Klíma.

Zahájení rekonstrukce velkého 25metrového bazénu v Táboře a přípravy na otevření venkovního areálu.
V Táboře začala rekonstrukce bazénu. Venkovní voda se bude přihřívat

Hotová je studie a vysoutěžena firma, která vše postaví v režimu Design & Build. „Chceme začít stavět na podzim a za rok by mělo být hotovo. Fotbalové hřiště získá oficiální hrací rozměry i umělý trávník, aby bylo možné jej pronajímat k soutěžním účelům. Dráha poslouží rekreačnímu i kondičnímu běhání. Dopoledne školám, odpoledne veřejnosti. Nechceme, aby hřiště bylo prázdné a sloužilo jen táborským středoškolákům, ale aby ho využívaly zájmové kolektivy i o víkendech,“ popsal záměr.

Podobně chce kraj dle náměstka hejtmana investovat do sportování Jihočechů v budoucnu i na jiných místech. „Jde nám o symbiózu kraje a zájmů místní komunity v lokalitě, ať už jde o města či obce. To jsou naše představy,“ uzavřel Pavel Klíma.