Tak trochu jinak chce pomáhat tělesně postiženým nová táborská nezisková organizace Archipel. Děti a mládež chce interaktivně zapojit tak, aby se naučily samostatnosti.

Táborský projekt Archipel, z latinského slova souostroví, chce na celorepublikové úrovni pracovat s handicapovanými dětmi. Míří ale výš, rád by také až do Evropy. Souostrovím sdružení vyjadřuje, že jak děti, tak i dospělé handicapované osoby spojuje jako osamělé ostrůvky do souostroví, které dává pospolitost, ale zanechává jednotlivým ostrůvkům jejich identitu.

„Zaměřujeme se především na lidi s fyzickým postižením, protože si myslíme, že pro ně se tu dělá o něco méně než pro mentálně handicapované. Hlavní je, aby se postižení do systému zapojili a neseděli doma v koutě, “ říká předseda Petr Kops, který spolu s manželkou Kamilou před rokem sdružení založil. „Vše vzniklo ze snu. Ráno jsem se probudil a měl jsem pocit, že musím něco udělat,“ dodal.

Archipel má vypracovaný systém, který se dělí na akci Zámky a Chráněné dílny. V těch dostaly šanci švadleny se zdravotním postižením, šijí například polštáře, které jdou do prodeje. Cílem je zapojit dospělé handicapované lidi do běžného života a nabídnout jim pracovní uplatnění. Do budoucna by polštářky měly směřovat také k dětem na onkologických klinikách.

„Zámky jsou interaktivním systémem soutěží na webových stránkách. Celoroční klání jsou určená dětem a mládeži. Na konci roku pak bude soutěž vyhodnocená a děti navštíví vybraný zámek,“ informuje Kops. Soutěž, která bude na internetu spuštěná zhruba v lednu, je pro dvě kategorie: děti od 8 do 12 let a mládež od 12 do 18 let. Účastníci se budou muset blýsknout v nejrůznějších vědomostních oblastech jako světové dění, znalost regionu, cizí jazyky, přírodověda, ekologie, historie České republiky i Evropy, kreslení a další obory.

„Cílem je naučit je pracovat s informacemi, seznámit je i jejich rodiče s daným regionem a osvěžit tím i místní turistiku. Vše bude probíhat tak, aby byli nucení pracovat a hledat. Třeba zeměpisné otázky budou srovnávací, například zda je vyšší Eiffelova věž nebo Sněžka. U jazyků jim chceme následně umožnit udělat si zkoušky s výstupním listem. Nebudou však chybět ani zábavní hry,“ popisuje Petr Kops. Pro mládež navíc sdružení chystá práci v týmu, při níž budou muset kolektivně řešit nejrůznější problémy. Účastníci projektu rovněž budou moci psát svůj vlastní časopis, který by měli editovat táborští gymnazisté.

V druhé polovině června se uskuteční vyhodnocení soutěže. Vítězů by mělo být sto z celé republiky. Setkají se vždy na nějakém zámku, kde je bude čekat zábavní odpoledne. Pro nastávající rok to bude Blatná, v roce 2013 Brandlín, který vlastní automobilový závodník Petr Vojáček. Ten se rozhodl projekt podpořit.

„Jako tým závodníků jsme vždy podporovali jeden diagnostický ústav. Když jsem tam ale naposledy nesl peníze, divně na mě koukali a ještě divněji na dar reagovali. Když nás tedy oslovilo sdružení Archipel, nabídli jsme mu prostory na zámku a chceme pomoci i se sháněním sponzorů,“ vysvětlil Vojáček. Na zámku v Brandlíně si tak vítězové soutěže prohlédnou závodní automobily, zdatnější se budou moci projet na čtyřkolkách či v terénním voze. „Chceme jim ukázat dění kolem závodů, protože pochybuji, že se tyto děti někdy na závody budou mít šanci dostat. Samozřejmě pro ně chystáme i drobné dárky. Projektu věřím. Kopsovi do toho dávají hodně času i svých peněz, tak snad to bude dobrý a rádi pomůžeme,“ doplnil Vojáček, na jehož závodních autech bude mít Archipel, jako jediné občanské sdružení, loga.

Čistota půl…

Podle Kopse se bude organizace snažit o co největší finanční transparentnost.

„Všem dárcům umožníme podívat se do účetnictví a na výsledky práce. K tomu už nyní vydáváme bulletin, který je ke stažení na internetu. V něm dárce a sponzory informujeme o aktivitách sdružení . Zatím však projekt platím z rodinného rozpočtu a dík patří také několika přátelům. Je ostudou, že nás podporují obyčejní lidé a větší firmy a politici dělají, že neslyší. Čtvrtrok projektu přitom stojí dvanáct tisíc, to pro ně nemůže být moc,“ míní Kops s tím, že chce do budoucna v médiích zveřejňovat jména politiků, kteří jim po oslovení ani neodpoví.

Výstupem projektu je trvanlivý systém práce s dětmi a mládeží ze skupin zdravotně postižených a z ekonomicky slabých rodin, který jim dá životní směr, smysl a motivaci k práci na sobě samých. Měl by umožnit jejich lepší integraci společenskou i pracovní a výrazně snížit jejich závislost na systémech pomoci.

David Peltán