„Na začátku jsme poskytovaly konzultace jeden den v týdnu v zapůjčených prostorech táborské organizace Kaňka, kam jsme tehdy dojížděly ještě z Prahy, kde jsme obě pracovaly,“ doplnila Petra Marešová. Také pořádaly letní tábor pro děti s autismem. „Děláme je dodnes, akorát místo jednoho turnusu rovnou tři,“ uvedla Lucie Straková Jirků.

V dalším roce pak již obě zakladatelky zakotvily v rodném Táboře a společně s další kolegyní se začaly organizaci věnovat naplno. Postupem času se APLA začala rozšiřovat o další zaměstnance a získala pro svoji práci do pronájmu od města Tábor prostory v domě ve Farského ulici, kde sídlí dodnes. V tuto chvíli zaměstnává v přímé péči osm zaměstnanců na hlavní pracovní poměr a sedm pracovníků na dohodu, další tři zaměstnankyně zajišťují administrativu.

Malíři pomáhali soběslavské Rolničce.
OBRAZEM: Malíři pomáhali soběslavské Rolničce

V současné době organizace poskytuje služby v celém kraji. „Pracujeme s dětmi od 18 měsíců až po dospělé. Sociální, poradenské a terapeutické služby mohou lidé s autismem využívat nejen na pracovišti v Táboře, ale i v Českých Budějovicích a v rámci terénní práce i v celém kraji,“ uvedla pracovnice přímé péče Marcela Bočanová. Stěžejními službami organizace jsou raná péče, sociálně aktivizační služby a služba odlehčovací.

„Odlehčovací služba stejně jako letní tábory, dává možnost odpočinout rodičům od náročné péče o své děti, a dětem samotným pak zažít chvíle v kruhu vrstevníků, zvládnout odloučení od rodičů, naučit se novým dovednostem,“ uvedla ředitelka Ema Bartošová.

Ubytování pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Ilustrační foto.
První městský byt v Táboře si již převzali ukrajinští běženci

Věnují se nejen lidem s autismem, ale i jejich blízkému okolí, především pak rodičům a sourozencům. „Velmi cennou službou jsou pobyty rodin dětí s autismem, kde s rodiči pracujeme tak, aby v sobě získali navzájem oporu a nezapomínali sami na sebe,“ sdělila Lucie Straková Jirků.

Další aktivitou organizace je osvětová a vzdělávací činnost v rámci nově vzniklého vzdělávacího centra. „V rámci vzdělávacích kurzů školí o vhodných přístupech nejen další kolegy ze sociálních služeb, ale i rodiče a pedagogy,“ sdělila Petra Marešová.

Mezi odbornou veřejností se těší oblibě odborné konference. Široká veřejnost se pak o autismu může dozvědět více i díky osvětové akci, která je ob rok pořádána pod názvem Docela malý festival o autismu. Součástí bývá divadelní představení herců s Aspergerovým syndromem, promítání filmů či besedy se zajímavými hosty.