Přestože systém připojení lékáren k centrální evidenci opět funguje, ve většině zařízení na Táborsku zatím medikamenty obsahující pseudoefedrin nedostanete.
Léčiva s látkou, která pomáhá při nachlazení, se ve velkém zneužívají na výrobu pervitinu. Centrální úložiště, na které mají být lékárny napojené, by mělo zneužití zabránit. Systém ale zkolaboval hned první den po spuštění.


„Systém od včerejška opět funguje. Lékárny na Táborsku se do něj ale zatím nepřipojily. Vyčkáváme na vyjádření Ústavu pro ochranu osobních údajů,“ sdělila předsedkyně okresní organizace České lékárnické komory (ČLK) Eva Luňáková. ČLK totiž už od začátku zpochybňuje dostatečnou ochranu osobních dat. Proto se mnoho lékáren zatím do systému nezapojilo, tudíž nemohou ani léky s pseudoefedrinem prodávat. Mohou je pouze vydávat na předpis.


Namísto šesti léků, které jsou na černé listině, nabízejí pacientům nahraditelné s jinou obsahovou látkou, která má stejný účinek. „Léky s pseudoefedrinem ani nemáme na skladě. Prodáváme místo nich například Coldrex nebo Acylpyrin,“ podotkla vedoucí lékárny v obchodním domě Dvořák Zlatica Petrů.


S táborskými „známými firmami“ má Petrů bohaté zkušenosti. „I o víkendu to tady zase zkoušeli. Nejrozumnější by bylo vázat tyto léky na předpis,“ dodává.


Statistiky dokonce uvádějí, že až 80 procent těchto léčiv je zneužíváno na výrobu drog. Lékárníci napojení na centrální evidenci musí do systému zadat identifikační číslo pojištěnce a množství odebraného léku, který nesmí překročit dávku dostačující pro léčbu. Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz.