Na výsledek kauzy týkající se dotací z regionálního operačního programu (ROP) čekají s velkým napětím i „úspěšní“ žadatelé z Táborska. Pokud bude 5. výzva anulována, většina ze zamýšlených projektů se neuskuteční. Jasno by mělo být teprve na začátku dubna.

O soudu neuvažují

Mezi úspěšnými žadateli v páté výzvě ROP bylo i město Sezimovo Ustí.

Za 17,4 milionu by Ústečtí chtěli z dotace vybudovat u základní školy ve Školní ulici nové hřiště s umělým povrchem a samostatnými sektory pro atletické disciplíny a míčové hry. Modernizace se mají dočkat i učebny a třídy.

„Pokud však peníze nedostaneme, budeme muset akci zrušit. Sami dost financí nemáme. Ale určitě bychom o dotaci požádali znovu,“ uvedl starosta Pavel Samec.

Město má sice v ruce příslib na dotaci, z té ale moc nadějí neplyne. „Zatím vyčkáváme, co se bude dít dál. Nic jiného nám v tuto chvíli ani nezbývá,“ uzavřel Samec. Že by se slíbených peněz domáhali soudně, neuvažují.

Do podobné situace se dostala také táborská nemocnice. I ona má v ruce jen příslib, smlouva na peníze už nedorazila. Pomocí dotace chce vybavit pět jednotek intenzivní péče. Pořídit se má vybavení od monitorovacích přístrojů po nová lůžka. I tady by anulování výzvy působilo potíže.

„Pro nás by to znamenalo především časovou komplikaci, protože jsme už vypsali výběrové řízení na dodavatele přístrojového vybavení. Museli bychom projekt oddálit, ale o finanční prostředky se rozhodně budeme ucházet i nadále. Částka dvaadvacet milionů za to rozhodně stojí,“ uvedl ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

Na vlastní pěst

V nezáviděníhodné situaci se ocitla i firma Kovandovi, která v páté výzvě uspěla s projektem Muzeum čokolády a marcipánu.

„Se stavebními úpravami jsme začali už v únoru na vlastní náklady. Věřili jsme příslibu, který jsme dostali, a nečekali na smlouvu. Sice stále doufáme, ale podle mě je to padesát na padesát,“ soudí majitelka firmy Petra Kovandová.

Pokud firma Kovandovi peníze nedostane, pokusí se uspět v další výzvě ROP nebo vybudovat muzeum na své vlastní náklady.

„To by však znamenalo, že vznikne buďto v omezené míře, nebo postupně v několika etapách,“ míní Kovandová. Existence muzea, které by mělo být jediné svého druhu v Čechách, je tedy částečně ohrožena.

Zadní vrátka

Do projektu, na nějž dostala příslib financování z evropských peněz, se pustila i Soběslav.

Z dotace by město rádo vybudovalo rekreační areál s koupalištěm a sportovišti.

„Už jsme nemohli déle čekat a stavbu jsme museli začít. S dodavatelem jsme si ale ujednali, že pokud peníze nedostaneme, práce zastavíme,“ vysvětlil starosta Jindřich Bláha.