O tom, jak by mělo Blatské sídliště vypadat, co by mělo přibýt, případně ubýt, rozhodla anketa, kterou na začátku května mezi obyvateli sídliště uspořádala radnice.

„Přes domovní důvěrníky jsme mezi lidi rozdali 480 anketních listů. Do každého bytu jeden. Zhruba za dva týdny se nám jich vrátilo 226 vyplněných," sdělil místostarosta Václav Matějů s tím, že výsledky víceméně odpovídaly představám města o proměně tohoto sídliště.
Oslovení nejčastěji zaškrtávali políčko s požadavkem na zvýšení parkovacích míst a odpadkových košů. „Pokud chceme zaparkovat blízko panelového domu, v němž bydlíme, musíme tak učinit dopoledne. V odpoledních hodinách jsme již bez šance," říká třicetiletá Martina Koubová.

Odpadkové koše

Větší čistotu sídliště by ocenila jeho obyvatelka Jana Růžová.„Podle mě by na některých místech stačilo přidat odpadkové koše. Veselské služby tu sice pravidelně uklízejí, ale nemohou tu být neustále. Lidé, kteří po sobě neuklízí, by se nad sebou měli zamyslet," zdůraznila Jana Růžová, která sídliště uklízela čtyři měsíce v rámci veřejně prospěšných prací.

Za úplně zbytečné považuje sušáky na prádlo a kolostavy. „Na sušáky se podle mě většina lidí bojí věšet prádlo, aby jim ho někdo neukradl, a s kolostavem je to podobné," domnívá se Jana Růžová s tím, že město by mělo nainstalovat další lavičky.

Podle výsledků ankety zpracoval projektant návrh projektu regenerace. K němu mohli své připomínky vyjádřit také domovní důvěrníci. Finální verzi projektu odhlasovali veselští zastupitelé v polovině prosince.

Záměr modernizovat Blatské sídliště i sídliště U Zastávky je v plánu již řadu let. „Aktuálním se však stal až nyní, protože bylo dokončeno majetkové vypořádání pozemků na obou sídlištích. Na Blatském jsme vyměnili také rozvody tepla. Tyto práce budou letos provedeny i U Zastávky," vysvětlil místostarosta.

Protože je regenerace Blatského sídliště jako celku vzhledem k jeho rozsáhlosti finančně i technicky náročná, realizuje město letos pouze první etapu. „Ta je zaměřená na nové povrchy chodníků, které byly poničené zejména výměnou rozvodů tepla, veřejné osvětlení a zeleň. I když se nám nepodaří získat dotaci od ministerstva pro místní rozvoj, první etapu provedeme," ujistil Václav Matějů a dodal, že náklady odhadují na sedm milionů korun.

Modernizovat se bude také v Táboře. Tvář změní v další etapě Pražské Sídliště, Křižíkovo náměstí a poté i náměstí T. G. Masaryka.

Výsledky ankety

Stejně: chodníky, hřiště pro děti předškolního věku

Mírně více: lampy veřejného osvětlení, lavičky, veřejná zeleň, víceúčelová sportovní hřiště, kontejnery na tříděný odpad, kolostavy

Více: odpadkové koše, parkovací místa pro automobily

Mírně méně: sušáky na prádlo