VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Čím se mají Dvorce stát? Udělte poslední hlasy

Tábor - Místostarosta Tábora Olga Bastlová hledá využití pro nedokončený projekt
 v bývalých kasárnách. Byty nejsou její prioritou. 

30.6.2016
SDÍLEJ:

Přestavba táborských kasáren. Foto: Alena Šatrová

Při mapování priorit Tábora, které by radnici stmelily, se nelze vyhnout projektu v bývalých kasárnách Jana Žižky. Moderní, nadčasová čtvrť z nich hned tak nebude a podle místostarotky Olgy Bastlové (ČSSD) je otázkou, zda je se všemi plánovanými byty a obchody vůbec žádoucí.

Kasárna:
Areál bývalých kasáren na rozhraní Pražského a Náchodského sídliště, získal Tábor od České republiky v roce 2006. Jeho rozloha je 17 450 m2. V roce 2008 začala přestavba v moderní městskou čtvrť Dvorce. 
V termínu do konce roku 2015 ale nebyla dokončena. Prodloužení smlouvy s investorem město odmítlo a strany se dohodly na finančním vyrovnání, které představuje 19 milionů bez DPH z městské kasy.

Přesnou odpověď teď nemá.     „Nechci ale, abychom rozhodli sami, proto jsem teď připravila anketu pro veřejnost, je dobré zjistit, co si o využití myslí občané. Já totiž nejsem přesvědčená, že Tábor potřebuje tolik nových bytů," naznačila Olga Bastlová z ČSSD, jakým směrem chce do věcí veřejných zapojit občany, neboť správa majetku spadá do jejích rezortů. V anketě se mohou vyjádřit, zda má město pokračovat v realizaci původní vize, nebo dát prostoru zcela jinou podobu. Takové rozhodnutí totiž radnici čeká.

„Beze sporu bych chtěla, aby se Dvorce staly naší další prioritou a rozhodli jsme, jak s nimi dál. Je to oblast uvnitř města, tedy žádaná," zdůvodňuje místostarostka Olga Bastlová.

Zůstanou Dvorce jen na papíře?

Mají se bývalá kasárna Jana Žižky stát místem pro nové bydlení? Nebo tu má město postavit nové sportoviště či spíše parkoviště? Chtěli byste tu další park a obchody? Na tyto a další otázky místostarostky Olgy Bastlové můžete odpovídat v anketě Táborského deníku. 

Původní záměr teď nevyšel, znamená to, že čtvrť Dvorce už zůstane jen na papíře?
Teď právě stojíme před dalším rozhodnutím. Jestli máme pokračovat v tom, co nebylo dokončeno, nebo zda prostor využít jinak. A já bych byla ráda, kdyby se k tomu vyjádřili i občané. Pak můžeme přemýšlet, jaká bude další budoucnost Dvorců, třeba tu bude bytová zástavba dle původního návrhu, nebo zůstane více ploch například pro sport a zeleň.

Jakou variantu zastáváte vy osobně?
Já se kloním k tomu, co jsem říkala už v roce 2006, kdy jsme byla opoziční zastupitelkou, a tedy, že stavět v kasárnách velký počet bytů, není vhodné. A to i z důvodu, že Tábor je nepotřebuje. Také je otázkou, zda v okamžiku, kdy se byty zaplní, by v Táboře existovala odpovídající nabídka pracovních míst. Chci proto rozvinout diskuzi, co s touto plochou dál. Určité zástavbě, třeba i bytové, se nebráním, ale rozhodně ne v původním rozsahu.

Máte v radě už shodu, že se nebude vypisovat nové výběrové řízení na investora?
Ne, zatím to chci dát jen do diskuze, a to jak radním, tak zastupitelům, ale začnu u občanů s anketou, aby si také řekli svůj názor, co by místo kasáren chtěli mít.

Není tohle příliš zásadní na to, aby rozhodovala anketa?
Ten prostor je pro lidi, tak by měli mít možnost se k němu vyjádřit. Než to předložím zastupitelům, chci vědět, co si myslí.

Všem čtyřem subjektům z rady teď běží měsíční smírčí lhůta, kdy hledáte priority města, na nichž se, byť už ne jako koalice, shodnete. Patří k prioritám ČSSD i Dvorce?
Máme jich několik a já bych Dvorce ráda doplnila.

Vy pracujete především na vybudování centra pro seniory. Podpořila jste ale i stavbu fotbalového stadionu z městských peněz. Náročný bude jeho převod na město. Jak se v tom ČSSD angažuje?
Zatím jsme měli jedno jednání s fotbalisty s tím, že teď jsou na tahu oni, a to v souvislosti se zajištěním dotací, které na stadion v Kvapilově ulici v minulosti získali. Teď tedy čekáme, jak se jim některé záležitosti podaří na ministerstvech zjistit. Dotace by převod stadionu na město mohly komplikovat. Ale zatím jsme v zastupitelstvu schválili jen záměr převodu, nikoli už převod, takže bude na všechno ještě dost času.

Potřebuje Tábor byty?

Bohumil Kubec, realitní makléř, Tábor: „Určitě, bytů je teď méně a rozhodně chybí nové byty, těch je skutečně nedostatek a také jsou hned prodané. Vyloženě nových bytů moc není a poptávka je přitom velká. V této chvíli jsme v novostavbách prodávali spíše větší byty, ale ani menší nezůstávají, dobře se prodávají byty od velikosti 1+kk až po 4+kk a klidně i dražší. Lehce převažuje koupě do osobního vlastnictví, zájem je ale i o pronájmy. Pokud by se mě někdo zeptal, zda v kasárnách postavit zamýšlené byty, tak bych odpověděl, že stoprocentně ano. Otázka je, kolik jich udělat, protože záleží také na ceně, ale nových bytů je v Táboře nedostatek a já bych se této investice nebál."

Jaký mají Dvorce potenicál?

Jan Stach, architekt, Tábor:  „Moderně se takovému prostoru uprostřed města říká brownfield. Spousta věcí nám tam chybí k doladění, ale už jen pozemkem, neboť je v zastavěném území, jde o výhodný prostor. Podobné plochy se ve městech těžko hledají, ale tady jich je poměrně dost, mám na mysli parkovací plochy nebo místo pro občanské vybavení. Kdysi jsem říkal, že právě tady by si fotbalisté mohli vybudovat svůj stadion, který by se sem vešel i s parkovištěm. Pro podobné sportovní stavby většího rozsahu jsou Dvorce ideální. Ale možností k jejich využití je spousty, já si myslím, že občanské vybavení nebo administrativní centrum by se sem dalo umístit, určitě něco pro volnočasové aktivity nebo třeba školka. Nejraději bych tu viděl jak bydlení, tak i nové sportovní plochy. Další park už bych nedělal, na to je podle mne této plochy škoda."Autor: Alena Šatrová

Nahravá se anketa
30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků řidič - skladník - prodavač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost DPČ. Hledáme sympatického komunikativního a pracovitého kolegu, který má pozitivní vztah k oboru prodeje zahrádkářských a chovatelských potřeb. Pracovník bude přijímat a vydávat zboží ze skladu, případně jej rozvážet dodávkovým vozidlem., Pracujeme od 6:30 do 15-17:00 dle práce na provozovně, v sobotu pracujeme 1x za 14 dní dopoledne od 8:00 do 11:00., Kontaktujte nás prosím zasláním nebo donesením životopisu., Požadujeme trestní bezúhonnost, řidičské oprávnění sk. B. S ohledem na manipulaci s břemeny těžšími než 15kg, práce není vhodná pro ženy., Hodinová mzda 90-110 Kč/hod., Hledáme i spolupracovníky na příležitostnou výpomoc., Kontakt: emailem.. Pracoviště: E.m.i.r velkoobchod, U Bechyňské dráhy, č.p. 1505, 390 02 Tábor 2. Informace: Jan Matějíček, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem pro výrobu, řízení vysokozdvižného vozíku, práce v nepřetržitém provozu na 12 hod směny, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a praxi v řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Platné oprávnění k řízení VZV výhodou. Nástupní mzda od 19 000Kč/měsíčně, po zapracování a započítání bonusů až 29 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohoddě ihned., Zájemci se mohou přihlásit zasláním životopisu na email: prace@greiner-perfoam.com., Zaměstnanecké výhody: perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené a jiné., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách formíř, skladač 17 000 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách formíř, skladač forem. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost prodloužení smlouvy, vhodné pro absolventy!, Náplň práce: Skládání forem a formování - střední a těžké formy, furanová technologie., Požadujeme: znalost slévárenské technologie. Dobrý zdravotní stav, práce je v prašném a hlučném prostředí. Ochota k fyzické práci., Podnikové stravování, dovolená navíc. , Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel táborské zoo Evžen Korec s tygrem.

Braňme více zvířata, chráníme tím i sebe

Muž přišel o život na trati mezi Omlenicemi a Bujanovem.
3

OBRAZEM: Muž šel po trati a skončil pod koly vlaku

Muzeum keramiky představí křížovou cestu

Bechyně - Od pondělí až do 7. října si můžete v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni prohlédnout výstavu Křížová cesta Petry Křivové Peškové, absolventky Akademie výtvarných umění v Praze.

OBRAZEM: Hlavní tah z Prachatic na České Budějovice přeťala uzavírka

Němčice – Trasa z Českých Budějovic na Prachatice je od pondělka 23. července zkomplikovaná.

Reprezentanti ČR U20 vezou stříbro z ME volejbalistů z Haagu

Tři volejbalisté z Jihostroje České Budějovice si vezou z Haagu, kde se konalo ME volejbalistů U20, stříbro. Filip Humler, Josef Polák a Marek Šotola.

Kinematograf bratří Čadíků navštíví Tábor

Tábor – Od čtvrtka 26. července do neděle 29. července hostuje v rámci Filmového léta v Táboře také Kinematograf bratří Čadíků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT