VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Čím se mají Dvorce stát? Udělte poslední hlasy

Tábor - Místostarosta Tábora Olga Bastlová hledá využití pro nedokončený projekt
 v bývalých kasárnách. Byty nejsou její prioritou. 

30.6.2016
SDÍLEJ:

Přestavba táborských kasáren. Foto: Alena Šatrová

Při mapování priorit Tábora, které by radnici stmelily, se nelze vyhnout projektu v bývalých kasárnách Jana Žižky. Moderní, nadčasová čtvrť z nich hned tak nebude a podle místostarotky Olgy Bastlové (ČSSD) je otázkou, zda je se všemi plánovanými byty a obchody vůbec žádoucí.

Kasárna:
Areál bývalých kasáren na rozhraní Pražského a Náchodského sídliště, získal Tábor od České republiky v roce 2006. Jeho rozloha je 17 450 m2. V roce 2008 začala přestavba v moderní městskou čtvrť Dvorce. 
V termínu do konce roku 2015 ale nebyla dokončena. Prodloužení smlouvy s investorem město odmítlo a strany se dohodly na finančním vyrovnání, které představuje 19 milionů bez DPH z městské kasy.

Přesnou odpověď teď nemá.     „Nechci ale, abychom rozhodli sami, proto jsem teď připravila anketu pro veřejnost, je dobré zjistit, co si o využití myslí občané. Já totiž nejsem přesvědčená, že Tábor potřebuje tolik nových bytů," naznačila Olga Bastlová z ČSSD, jakým směrem chce do věcí veřejných zapojit občany, neboť správa majetku spadá do jejích rezortů. V anketě se mohou vyjádřit, zda má město pokračovat v realizaci původní vize, nebo dát prostoru zcela jinou podobu. Takové rozhodnutí totiž radnici čeká.

„Beze sporu bych chtěla, aby se Dvorce staly naší další prioritou a rozhodli jsme, jak s nimi dál. Je to oblast uvnitř města, tedy žádaná," zdůvodňuje místostarostka Olga Bastlová.

Zůstanou Dvorce jen na papíře?

Mají se bývalá kasárna Jana Žižky stát místem pro nové bydlení? Nebo tu má město postavit nové sportoviště či spíše parkoviště? Chtěli byste tu další park a obchody? Na tyto a další otázky místostarostky Olgy Bastlové můžete odpovídat v anketě Táborského deníku. 

Původní záměr teď nevyšel, znamená to, že čtvrť Dvorce už zůstane jen na papíře?
Teď právě stojíme před dalším rozhodnutím. Jestli máme pokračovat v tom, co nebylo dokončeno, nebo zda prostor využít jinak. A já bych byla ráda, kdyby se k tomu vyjádřili i občané. Pak můžeme přemýšlet, jaká bude další budoucnost Dvorců, třeba tu bude bytová zástavba dle původního návrhu, nebo zůstane více ploch například pro sport a zeleň.

Jakou variantu zastáváte vy osobně?
Já se kloním k tomu, co jsem říkala už v roce 2006, kdy jsme byla opoziční zastupitelkou, a tedy, že stavět v kasárnách velký počet bytů, není vhodné. A to i z důvodu, že Tábor je nepotřebuje. Také je otázkou, zda v okamžiku, kdy se byty zaplní, by v Táboře existovala odpovídající nabídka pracovních míst. Chci proto rozvinout diskuzi, co s touto plochou dál. Určité zástavbě, třeba i bytové, se nebráním, ale rozhodně ne v původním rozsahu.

Máte v radě už shodu, že se nebude vypisovat nové výběrové řízení na investora?
Ne, zatím to chci dát jen do diskuze, a to jak radním, tak zastupitelům, ale začnu u občanů s anketou, aby si také řekli svůj názor, co by místo kasáren chtěli mít.

Není tohle příliš zásadní na to, aby rozhodovala anketa?
Ten prostor je pro lidi, tak by měli mít možnost se k němu vyjádřit. Než to předložím zastupitelům, chci vědět, co si myslí.

Všem čtyřem subjektům z rady teď běží měsíční smírčí lhůta, kdy hledáte priority města, na nichž se, byť už ne jako koalice, shodnete. Patří k prioritám ČSSD i Dvorce?
Máme jich několik a já bych Dvorce ráda doplnila.

Vy pracujete především na vybudování centra pro seniory. Podpořila jste ale i stavbu fotbalového stadionu z městských peněz. Náročný bude jeho převod na město. Jak se v tom ČSSD angažuje?
Zatím jsme měli jedno jednání s fotbalisty s tím, že teď jsou na tahu oni, a to v souvislosti se zajištěním dotací, které na stadion v Kvapilově ulici v minulosti získali. Teď tedy čekáme, jak se jim některé záležitosti podaří na ministerstvech zjistit. Dotace by převod stadionu na město mohly komplikovat. Ale zatím jsme v zastupitelstvu schválili jen záměr převodu, nikoli už převod, takže bude na všechno ještě dost času.

Potřebuje Tábor byty?

Bohumil Kubec, realitní makléř, Tábor: „Určitě, bytů je teď méně a rozhodně chybí nové byty, těch je skutečně nedostatek a také jsou hned prodané. Vyloženě nových bytů moc není a poptávka je přitom velká. V této chvíli jsme v novostavbách prodávali spíše větší byty, ale ani menší nezůstávají, dobře se prodávají byty od velikosti 1+kk až po 4+kk a klidně i dražší. Lehce převažuje koupě do osobního vlastnictví, zájem je ale i o pronájmy. Pokud by se mě někdo zeptal, zda v kasárnách postavit zamýšlené byty, tak bych odpověděl, že stoprocentně ano. Otázka je, kolik jich udělat, protože záleží také na ceně, ale nových bytů je v Táboře nedostatek a já bych se této investice nebál."

Jaký mají Dvorce potenicál?

Jan Stach, architekt, Tábor:  „Moderně se takovému prostoru uprostřed města říká brownfield. Spousta věcí nám tam chybí k doladění, ale už jen pozemkem, neboť je v zastavěném území, jde o výhodný prostor. Podobné plochy se ve městech těžko hledají, ale tady jich je poměrně dost, mám na mysli parkovací plochy nebo místo pro občanské vybavení. Kdysi jsem říkal, že právě tady by si fotbalisté mohli vybudovat svůj stadion, který by se sem vešel i s parkovištěm. Pro podobné sportovní stavby většího rozsahu jsou Dvorce ideální. Ale možností k jejich využití je spousty, já si myslím, že občanské vybavení nebo administrativní centrum by se sem dalo umístit, určitě něco pro volnočasové aktivity nebo třeba školka. Nejraději bych tu viděl jak bydlení, tak i nové sportovní plochy. Další park už bych nedělal, na to je podle mne této plochy škoda."Autor: Alena Šatrová

Co s táborskými Dvorci?

byty

41 %

sportoviště

6 %

park, zeleň

17 %

obchody

11 %

parkování

3 %

výstavní plochy

4 %

jiné

3 %

denně

1 %

často

0 %

občas

13 %

nikdy

0 %

Hlasovalo: 158

Anketa byla ukončena

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na co zajít v neděli do kina

Charitativní akce HC Tábor na podporu malého Martínka a jeho tety.
34

Táborský hokej opět otevřel své srdce, Martínka podpořil téměř 105 tis

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Za 60 let je nerozdělila žádná bouřka

Sezimovo Ústí - Manželský život je jako počasí: jasné slunce občas zakryje zašpiněný mrak a dokonce se strhne i prudká bouřka.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Sobota je den, kdy stovky krampusů vtrhnou do Kaplice a s nimi tisíce diváků

Kaplice - Démonické bytosti, mytické šelmy, napůl zvířecí, napůl lidské, adrenalinově pobaví diváky v Kaplici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT