Marné byly v pátek snahy obhájkyně Kláry Veselé Samkové o zrušení žaloby nad svou klientkou Libuší Bryndovou ze Zlukova.

„I kdyby v nejtěžším vězení strávila patnáct let, svůj osobní postoj nezmění. Moje klientka drogu nekonzumuje, ona se konopím setém léčí," apelovala Veselá. Státní zástupkyně ale její přání nesdílela, neboť je prý povinna stíhat všechny trestné činy.

Třiapadesátiletá překladatelka byla loni v červenci okresním soudem odsouzena k dvouměsíčnímu trestu s odkladem na jeden rok za výrobu a držení psychotropních látek. Konopí využívala i pro inhalaci k léčbě astma.

Odvolací krajský soud pak v prosinci trest zrušil a případ vrátil okresu.

Ani páteční líčení však Bryndovou obžaloby nezbavilo. Tentokrát však dílem vlastním: spolu se svou obhájkyní trvají na osobní účasti soudního znalce, jenž soudu zaslal svůj odborný posudek o vlivu konopí na léčení astma.

„Pan znalec jednoznačně říká, že konopí nemá na astma žádný léčebný účinek. To je velice troufalé tvrzení vzhledem k tomu, že v historii tisíce let léčitelství a medicíny se konopí jako lék na astma používalo. Jde však o to, zda pan znalec tyto informace chtěl vůbec najít,“ říká Bryndová, která je v oblasti využívání konopí považována za přední znalkyni. Také za prezentaci výsledků své léčby prostřednictvím webových stránek Konopí je lék získala od premiéra Fišera cenu.

„Navíc v zájmu pana znalce vůbec není přijít na to, že by nějaká bylina mohla mít lepší účinky než léky, protože on je přednostou farmakologického ústavu Karlovy univerzity. My jsme ale s profesorem Lumírem Hanušem z hebrejské univerzity, jenž v oboru konopí bádá celý život a je uznávaným biochemikem, našli celou řadu studií, tvrdících pravý opak. Vždyť i na patentovaném léku proti astmatu, který je již v mnoha zemích Evropy registrován, je uvedeno, že je z konopí. A lidé si ho mohou koupit,“ dodala Bryndová.

„Paní Bryndová se nikdy nechtěla dopustit trestného činu a podle svého nejlepšího svědomí a vědomí se ho nedopustila. Naopak je přesvědčena, že koná bohulibou práci a také výsledky jejího léčitelství nasvědčují tomu, že její subjektivní pocit je správný. Vždyť i choroby, které jinak mají velmi ošklivý průběh, tak pod léčbou konopím u nich dochází k velkému zlepšení. A je proto trochu absurdní, aby za toto svoje konání byla stíhaná,“ uvedla Veselá.

Před soud se vrátí v únoru.