Očividně se čekalo jen na mě. V obýváku stavení ve Vitanovicích už stál slapský starosta, mladovožický starosta, pan farář, paní ze sociálky a příbuzní. Uprostřed nich se na vozíčku skoro ztrácela oslavenkyně. Včera stoletá Anežka Klímová.

Hned ve dveřích mě vítá snacha Marie Klímová. O babičku, jak Anežce Klímové všichni říkají, se už se svým mužem Františkem stará řadu let. Předávám jubilantce kytičku.

„Ona babička vždycky nevnímá, ale dneska máte štěstí. Dneska je tady s námi,“ říká snacha. Využívám toho a pokládám obligátní otázky: Jak se vám daří? Jaký máte recept na dlouhověkost? „Člověk se musí držet. Recept žádný nemám,“ odpovídá oslavenkyně a pomalu odpolouvá do svého vlastního světa. Svou světlou chvilku si dnes vyčerpala.

O osmdesát let zpět

„Je to jako by se vrátila do svého mládí. Žije si v době, kdy ještě bydlela s rodiči v Jisbici, kde se i narodila. V jednom kuse nám říká, abychom ji tam odvezli. Jak to máme ale udělat, když je už vesnice srovnaná se zemí,“ ptá se Marie Klímová.

To opravdu nevím. Někdy je to asi moc těžké starat se o své blízké. Vše vystihuje mladovožický starosta, který po vydatném obědě (řízek se salátem), který jsme museli všichni povinně a rádi absolvovat, podává paní Klímové ruku se slovy: „Já před vámi smekám.“

Marie Klímová ale bere péči o svou tchýni jako samozřejmost. U stolu vypráví veselé historky, které je s babičkou denodenně potkávají.

„Víte ona moc nechce pít. Dřív na ní platilo, že pojede do Tábora do nemocnice, když si nevezme nějaký lék, nebo když málo pije. Teď už ale nezabírá ani hrozba Táborem. Já se jí snažím zuby nehty přesvědčit a ona na mě volá, ty teroristo.“

Smějí se všichni. Zvlášť když k tomu pan farář Jaroslav Karas dodává: „A jaký je rozdíl mezi vámi a teroristou? S teroristou se dá vyjednávat, s vámi ne.“

Komínky přes noc

Na vozíčku je paní Anežka Klímová už čtyři roky. Přesto podává až neuvěřitelné výkony. „Přes noc vám třeba svlékne povlaky na peřiny a i s dekou a se svým oblečením to složí do komínku. Jako na vojně. Víte, mám pocit, že jakoby pracuje,“ míní snacha.

Je na čase dozvědět se něco o oslavenkyni. Snacha s manželem a s dcerou Marií se střídají ve vyprávění. Anežka Klímová se narodila 3. března 1910 v nedaleké Jisbici. Strávila několik let po službách a ve dvaadvaceti se provdala za o deset let staršího Františka. Společně koupili od mladého hraběte Küenburga statek, který tehdy ještě patřil k zámku. Odtud se už nehnula. Celý život dřela na polnostech a v hospodářství. Někdy na svém, někdy na družstevním. Ale pořád těžce. Je snad tohle recept na dlouhověkost?

Čerstvá pravnučka

Porodila pět dětí, o dvě však přišla. Dnes má osm vnoučat a jedenáct pravnoučat. To poslední předběhlo prababiččiny narozeniny o pouhých deset dní.
„Josefka se nám narodila skoro k tomu slavnému výročí. Je pravda, že si ale s příchodem na svět pospíšila. Ještě ji chvilku dohřejí v inkubátoru a příští týden nám ji už snad pustí domů.

Už jsem na odchodu, když si vzpomenu, že v úterý bylo Anežky. „Babička nám vždycky říkala, že jí porodní bába udělala mladší, aby neměla narozeniny i svátek ve stejný den. Narodila se totiž krátce před půlnocí, ale zapsali ji až na třetího.“

Loučím se s plným žaludkem a s výslužkou v ruce. Ale hlavně s vědomím, že to jde. Že i v době, kdy se mladí svých seniorů hromadně zbavují do domovů důchodců, se najdou lidé, kteří se o své dědoušky nebo bábinky postarají. A to se vším všudy, co to obnáší.