VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aneta Boušková: V letadlech se nehrabu, létám

Tábor - Devatenáctiletá Aneta Boušková má opravdu netypický koníček. Věnuje se akrobatickému létání s modely letadel. Svou lásku k letadlům zdědila po tatínkovi.

8.3.2015
SDÍLEJ:

Aneta BouškováFoto: Archiv Anety Bouškové

Je jednou z nemnoha žen v Evropě, které závodně létají. Přesto ji nejčastěji potkáte ve sportovní hale. Devatenáctiletá studentka Gymnázia Pierra de Coubertina Aneta Boušková z Tábora se věnuje pro ženu netypickému koníčku, sportu chcete-li – akrobatickému létání s modely letadel.

Na stránkách Deníků už jste se jednou objevila. Stala jste se tehdy půlmiliontou návštěvnicí Jaderné elektrárny Temelín 
a následně jste byla na chvíli mediální hvězdou. To muselo být překvapení.

Věděli jsme, že to někdo 
z nás bude, ale nečekala jsem, že to budu zrovna já, protože jsem na začátku abecedního seznamu. Docela jsem koukala. Dostala jsem pro třídu dort, který jsme hned snědli, a nějaké věcné ceny z olympiády. Chlupatou vestu s nápisem Česká republika doteď nosím na závodech, takže se hodí.

Pojďme tedy k létání. Jak se 
k němu dívka dostane?

Jak šel čas
V roce 2011 první zkušenost 
s halovou akrobacií
Účast na mistrovství Německa 
v halové akrobacii, Coburg 2012
Podpora od firem RC Factory, PA models
Přestup z kategorie RCEA A do RCEA B
V roce 2012 získala podporu od firmy Jeti a účastnila se halové soutěže na Slovensku
V roce 2014 návštěva závodů 
v Americe.

Už v plenkách. Táta odjakživa modelařil, následně začal létat na větroních a dělat instruktora. Odmala jsem 
s ním jezdila na letiště, kde byly i další děti letců, takže jsme si hrály. Z letiště jsme se přesunuli k modelům a od té doby se to se mnou táhne.

Mnoho dětí však od prvotních koníčků uteče.

S modely jsem začala v jedenácti letech. V období puberty to byl vzdor vůči létání a všemu, co dělají rodiče. Nechtěla jsem nic a sekla s tím. Nakonec to ale byla moje iniciativa začít znovu létat a od patnácti let se tomu věnuji hodně. Více než po taťkovi, který se zabývá létáním 
s větroni – ti mi přijdou nudní, jsem spíš po bráchovi. Ten se dlouho věnoval akrobatickému létání v hale, což teď dělám já.

Většina čtenářů si pod pojmem model letadla asi představí stavebnici ke slepování. Tak to asi není, můžete tedy objasnit, co vlastně konkrétně děláte?

Když se řekne letadlo, představíte si to doopravdické. Jenže mnoho bláznů – modelářů staví modely jedna ku jedné, například sedmimetrové větroně! Akrobatická letadla na venkovní závody mají kolem tří metrů rozpětí, ale jsou velice finančně nákladné. Já mám 
o polovinu menší. Do haly mají rozpětí do jednoho metru. Letadla jsou vyráběna 
z lehčených materiálů a pozor, není to běžný polystyren, jak si mnozí myslí. Stále lepší technologie letadla odlehčily, ještě před několika lety letadla vážila 300 gramů, nyní se dostává váha i na sto gramů. S těmi létám já.

Váha má na let nějaký zásadní vliv?

Čím lehčí, tím pomalejší. 
V hale opravdu rozhoduje čas, který na daný obrat máte, tudíž se letadla stále více odlehčují. Na posledních závodech v Německu už se váha některých letadel dostala na nějakých 50 gramů.

Jak se halová soutěž hodnotí, kdo je vítězem?

Podobně jako u krasobruslení. Jsou dvě hlavní kategorie. Ta přesná má dva až tři stupně obtížnosti, kdy musí soutěžící zvládnout dané obraty, jejich návaznost a za určitých podmínek. Boduje se přesnost a bohužel je to velmi subjektivní záležitost. Když máte totiž bodovače, který vás nemá rád, dokáže vás potopit. V Čechách se to děje poměrně často, v zahraničí jsem se s tím nesetkala. Dostanete body, které si zasloužíte, a vy víte, co dostanete, protože většinou své chyby poznáte. U nás mnohdy letíte skvěle a jste najednou poslední. To je důvod, proč už v Čechách haly veskrze nelétám.

Druhou kategorií jsou takzvané muzikály. Máte sestříhané písně do myslím dvou minut a na ně se léta volná sestava. Hodnotí se prvky, využití letového prostoru. Řeší se například, zda umíte obrat i na druhou stranu, aby se to neopakovalo. V Čechách pak máme ještě dvě další kategorie. Závody kolem pylonu, kdy čtyři malá letadélka létají v hale kolem dvou pylonů. V pěti kolech vyhrává letadlo s nejlepším časem. To je hodně atraktivní pro diváky. Je to hodně o přesnosti, rychlosti na malém prostoru. Většinou je to boj o to, zda vůbec dolétáte. Pak je ještě soutěž Red Bull Air race, kdy se musí co nejrychleji a nejsprávněji prolétnout určitá trať.

Zmínila jste, že v Čechách moc nelétáte. Kde tedy ano a kolik závodů do roka je?

Je jich hodně, ale cestovat za nimi je finančně náročné. Jezdím nejméně na jeden závod v Německu a pak něco 
u nás, ale to se mi moc nechce, kvůli atmosféře. Čeká nás závod na Slovensku, nějaké exhibice a setkání.

Kam jste si doletěla za létáním 
a letadly nejdále?

Do Ameriky na závody. Dostat se tam byl můj největší životní úspěch, létá tam opravdu špička. Já tam byla za našeho sponzora. Létala jsem na Floridě a pak v Jižní Karolíně, bylo to úžasné. Všichni tady o tom sní, koukáme se na videa a já tam byla! Je to až nepředstavitelné, letiště je tak veliké, že po něm jezdíte těmi golfovými autíčky. Bylo to jak přejít Tábor. Letos bych se tam ráda znovu podívala, ale maturuji.

Toto byl váš největší úspěch? Pochlubte se ještě nějakými.

Podle toho, jak to člověk bere. Pro někoho jsou úspěchy zlaté kovy, pro mě to byla ta Amerika a to, že si mě vybrali moji sponzoři. Závodníci většinou žádají firmy, mě si společnost vybrala sama 
a oslovila mě. Potěší to. Na mezinárodním závodu v Německu byl pro mě úspěch, že jsem se držela dvě kola na třetím místě, i když jsem konec zkazila a skončila na páté příčce. Víc si závod užiju, když se neženu za medailí. Uvidíme, jak letos dopadnu 
v Německu!

Je modelařina a závodění oblíbenější v zahraničí, nebo u nás?

Oblíbené je to hodně, ale 
v zahraničí halu létá více lidí. Asi je to tím, že se u nás poměry v hale změnily. Lidé to přestali brát jako koníček, začaly se v tom točit velké peníze. Také jsem měla na letadle umělé vrtule, teď mám uhlíkové. Umělá stojí třicet korun, uhlíková třeba dvě stě.

Když zůstanu u koníčku a cen, kolik tedy vaše záliba stojí?

Hodně. Hala ještě ujde, ale venku…Jen kit, holý základ, mého letadla, stojí kolem patnácti tisíc korun, a to je bez ničeho. Venkovní letadlo s rozpětím 1,8 metru tak vyjde na zhruba padesát tisíc korun. Třímetrové letadlo bez motoru se svěšenými křidélky vyjde na osmdesát tisíc, a to nepočítáte vysílač. Jeho cena sice začíná na patnácti stovkách, ale to si dovolí člověk, který si jde jednou za čas zalétat polystyrenovým letadlem na letišti. 
S nároky roste cena, takže se cena vysílače může pohybovat od třiceti tisíc a výš. 
U indooru, tedy u halového létání, záleží na typu materiálu a mnohdy si lidé staví letadla sami. Má stavebnice bez veškeré výbavy stojí osmnáct set. Musím zaklepat, že mám hodně sponzorů.

Jste technicky zručná, stavíte si letadla sama?

Vůbec. Jsem technicky zručná je zejména ničit. Za mojí kariéru se naštěstí nepovedlo letadlo zničit tak, aby nešlo opravit. Dříve jsem byla klasická žena. Dostala jsem letadlo, uměla jsem nabít a zapojit baterky a letět. Postupem času si však drobné opravy dělám sama. Na zbytek mám taťku a kamaráda. Halová letadla si nestavím ani neopravuji vůbec, protože nemám trpělivost. 
A tam je to opravdu o milimetrech, každá chyba je znát. Nebaví mě se v tom hrabat, radši létám.

Počítám, že je to sport nebo závod jako každý jiný. Je třeba proto trénovat, kde trénujete?

Je to složité. V Táboře není hala, která by byla vhodná, nebyla obsazená basketbalisty či volejbalisty a zároveň nestála sedm set na hodinu. Takový luxus si dovolit nemohu. Dojíždím tak na tréninky do Příbrami. Jezdím buď do Bechyně nebo do Týna nad Vltavou a odtud jedu 
s kolegou jedním autem. Začínají závody, takže jezdím každý víkend osmdesát kilometrů tam a zpátky. Nejzranitelnější jsou letadla právě při převozech, vyrábíme si tedy krabice.

Trénink fotbalu si asi dokážeme představit, ale jak vypadá ten váš?

Za prvé se trénují obraty, takže dokud se nevybijí baterie, jedu sestavy. Létám třeba pět minut jeden obrat a pak cíl tréninku změním. Všichni mi vždy říkají, jak můžeš být po tréninku unavená, ale ono si zkuste dělat každou rukou něco jiného. Korigovat oči, ruce, koncentrovat se, přemýšlet, protože kolikrát dělá letadlo vše obráceně, to je těžké. Unavená nejsem fyzicky, ale psychicky. Trénuji od devíti do tří odpoledne 
a v závěru kolikrát ani nevnímám, kam letadlo letí. To je pak nebezpečné venku, protože rozbít letadlo je velmi drahá věc.

Nedej bože, aby do někoho letadlo narazilo. Stává se to?

Stává. Musím zaklepat, že se mi to nestalo. Jen jednou jsem sestřelila sama sebe 
v hale. Když letíte, koukáte na letadlo, ale už moc nesledujete, co kde je dalšího. Proto vždy lidi prosíme, aby nestáli příliš blízko a podobně. Ruce většinou neselžou, ale je to vše technika. Může selhat signál nebo něco se stát s motorem, pak většinou stojíte, trnete a modlíte se, aby letadlo nevletělo do lidí. Na větších akcích jsou návštěvníci oddělení sítí. Je to o toleranci.

Žen asi příliš nemodelaří a závodně nelétá, nebo se mýlím?

V Táboře jedna létala, ale dnes už o nikom nevím. Holky více létají volné disciplíny než akrobatické. A spíš jde o to, že nejsou moc vidět. Já jsem ale jezdila s kamarádem po akcích, kde o mě bylo slyšet. A bylo o mě slyšet čím dál více. I díky tomu jsem získala sponzory a vědí o mně v zahraničí. Co vím, tak halové létání nedělá vůbec žádná, to jsem jediná v České republice a jedna z mála 
v Evropě. Vím o kolegyni ve Francii a jedné z Německa, ta už se ale věnuje více exhibicím než závodům.

Chtěla byste být do budoucna pilotkou, jaké máte sny?

Ráda bych se proletěla 
v letadle s předním českým akrobatickým pilotem Martinem Šonkou. S ním se potkávám na letišti, ale ještě nebyla příležitost s ním letět. Jako každá malá holka jsem chtěla být letuškou, zejména já od letadélek, teď už mě to tolik neláká. Kdysi jsem chtěla být i pilotkou, ale mám silné 
dioptrické brýle, takže to neklapne. Já v letadlech ale nemusím sedět, stačí mi u nich být. Když jsou v Táboře noční lety, lidé zavírají okna a nadávají, já ho naopak otvírám, uklidňuje mě to.

Letos končíte střední školu, máte předpokládám jasno, co bude dál…

V současnosti se chystám na maturitu a zvažuji práci 
u letadel. Jenže ono když vystudujete něco s letadly, neznamená to, že budete na letišti pracovat. Ale chtěla bych chodit těmi halami, být mezi lidmi od letadel, takže přihlášku si budu na leteckou fakultu podávat.

David Peltán

Autor: Redakce

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT