V polovině září firma AMRA, která provozuje devět panelových domů na sídlišti U Zastávky, opět postrašila desítky nájemníků. Znovu městu na zálohách na energie, tentokrát za červenec a srpen, dlužila téměř půl milionu korun.

Ty společnost sice pravidelně od svých nájemníků vybírá, ale už je neodvádí na městský účet. V září ale Veselské služby, které jsou dodavatelem energií, daly společnosti jasné ultimátum – buď celou sumu zaplatíte do týdne, nebo problém budeme řešit na radnici.

Na lidi, kteří v bytech bydlí a jsou stále plni nejistoty, se nakonec štěstí usmálo. Jak potvrdil jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda, AMRA nakonec dluh zaplatila ve smluveném termínu. „Na náš účet se celá suma připsala 27. září. Časově tedy naší dohodu dodržela," shrnul jednatel.

Pokud by se tak nestalo, hrozilo by, že by nájemníkům tekla jen studená voda a stejnou teplotu by mělo i topení.

Reputaci nevylepšili

Jestli se ale blýská na lepší časy, nelze předjímat. Ani za září si firma zatím nezlepšila reputaci. „Má zatím zaplacenou jenom část záloh, zbytek slíbila uhradit do 15. října. Předpokládám, že sumu doplatí," věří Jaroslav Benda.

Podle něj si je druhá strana dobře vědoma, jaká je jejich povinnost vůči nájemníkům. Je to dlouhodobá záležitost, která zatím nemá řešení.

„Nejdříve nám tvrdili, že platby záloh na náš účet jsou zpožděné kvůli jiným dluhům. To je ale jejich věc. My řešíme pouze dodávku tepla," doplňuje Jaroslav Benda.

Nemusí se bát

Jan Kodádek z právní kanceláře Seddons, která AMRU zastupuje, naznačil, že nájemníci se rozhodně nemusí bát, že by se ocitli bez tepla. „Společnost AMRA v současné době připravuje plán, kterým situaci s platbami zlepší," konstatoval Jan Kodádek s tím, že lidem nic nehrozí.

Co však konkrétně firma chystá, prozradit nechtěl. „Jde o interní záležitosti a domnívám se, že není vhodné je ventilovat na veřejnost," doplnil právní zástupce.

Podle Jany Liškové, jedné z obyvatelek panelového domu na sídlišti U Zastávky, je to nerovný boj. „Nájemné pravidelně platíme a bydlet tu chceme. Když bude nejhůř, tak se odstěhujeme. Někteří lidé ale nemají kam jít. S těmi to bude horší," řekla Táborskému deníku v polovině září.