Proč se instalují v bytech nové měřiče tepla, když ty staré mají ještě sedm let záruku? Budeme je muset znovu platit? Proč jsme nepřímo nařčeni, že jsme se starými manipulovali? Zvýší se náklady na odečty a servis, když nová dodavatelská firma indikátorů je z Prahy? Jak proběhne vyúčtování za loňský rok a především za první měsíce roku 2011, během kterých k výměně docházelo?

Otázek ohledně výměny měřičů v bytech pěti paneláků na veselském sídlišti U Zastávky, které jsou ve vlastnictví pražské firmy AMRA, je více než dost a nájemníci na ně neznají odpovědi.

„Rozhodli jsme se, že výměně bránit nebudeme. Nechápeme ale, proč tomu tak je. Napsal jsem si o stanovisko jindřichohradecké firmě, která instalovala původní měřiče, abych se dozvěděl, zda jsou opravdu zastaralé, jak tvrdí AMRA, zda je možné s nimi manipulovat, z čehož jsme byli nepřímo nařčeni a na další otázky,“ sdělil Deníku zástupce nájemníků Miroslav Pršala.

Argumenty o tom, že přístroje jsou zastaralé a měření je nespolehlivé jsou nepravdivé a nepodložené. Naše organizace dosud neřešila žádný případ manipulace s měřáky. Indikátor je zabezpečen plombou. O ukončení smlouvy a objednání mimořádného odečtu za účelem vyúčtování období z kraje roku 2011 nám není oficiální cestou nic známo. Tak zněla písemná odpověď technického ředitele firmy COOP THERM Zdeňka Bučka.
Dopis navíc potvrdil, že přístroje jsou stále v záruce, a to ještě po dobu necelých sedmi let.

„Indikátory byly vyměněny z toho důvodu, že staré přístroje měly pouze jeden čip, který snímal teplo jen na radiátoru. Když se tedy radiátor zahříval, například když do bytu svítilo slunce, odpisy byly zkreslené. Nové indikátory jsou se dvěma čipy, tudíž snímají teplotu i v bytě a objednali jsme je do pronájmu. Chceme, aby měření bylo co nejpřesnější a nikdo neměl pochybnosti o tom, že mu něco špatně počítáme,“ uvedla důvody výměny správkyně bytů Pavla Rodenová.

V evidenčních listech nájemníků se tedy objevila položka za nájem nových indikátorů. Nájemníci si ale staré měřiče na popud firmy AMRA odkoupili za 500 korun za kus. Nemohou za to, že majitel domů mění přístroje, přestože jsou v záruce.

„Doporučili jsme nájemníkům, kteří si staré měřiče zakoupili, aby nic neplatili. Ostatní by za ně měli platit nájem rozpočítaný do deseti let, tedy v řádech korun. Podle mě je to opět partyzánština paní Rodenové. Vždyť AMRA ani nevypověděla smlouvu firmě COOP THERM a už uzavírá novou? Navíc dluží, kam se podívá a přitom si přijde s takovouhle investicí,“ kritizuje postup vlastníka Marie Paukejová ze sdružení nájemníků. Do sdružení vstoupila většina nájemníků i někteří vlastníci bytů pěti panelových domů U Zastávky. V zimních měsících jim hrozilo, že budou odpojeni od tepla a teplé vody, protože AMRA neplatila zálohy v termínu a dluh vůči dodavateli tepla už přesahuje milion korun.