„Do neděle jsem si dal klid a v pondělí už jsem začal přemýšlet, kdo bude dělat místostarostu," přiznává starosta, který dosud na radnici vládl s Jiřím Ranglem ze sdružení Za zdravou Planou. To v podstatě vzniklo jako štít proti jordánskému bahnu, které se přes město vozilo, a na voliče v roce 2010 zabralo. Jiří Rangl se dostal na placenou funkci na radnici, ale bahno se přes Planou stejně vozilo. S Jiřím Šimánkem se ale nerozešli v dobrém, a tak vítězná Planá 365 hledá spojenectví jinde.

Řekl jste mi, že už se vás několik lidí ptalo, kdo bude dělat místostarostu. Tak kdo?
Přiznám se, že to ještě nevím, protože jsem o tom začal přemýšlet až v pondělí, takže jsme na začátku, byť nějaká jednání už jsou naplánována.

S kým začínáte?
V úvahu přicházejí dva subjekty, protože TOP 09 se do zastupitelstva nedostala a když to řeknu úplně upřímně, tak potom, co se u nás dělo před volbami, se Zdravá planá z vyjednávání vyloučila. Myslím ale, že to, co se dělo, bylo zbytečné.

Letos poprvé u vás nesestavila kandidátku ODS, ze které jste zhruba před dvěma lety vystoupil. Myslíte, že právě tím jste v Plané tak výrazně vyhrál?
Myslím, že je to spíš tím, že řadu lidí jsme na kandidátce měli stejných (jako za ODS: Stanislav Vyhnal, Josef Drtina, Rudolf Lapín, pozn. red.) To je zřejmě od lidí uznání, že se v Plané něco udělalo, to byl podle mne hlavní důvod.

Takže lákali známé tváře?
Ale také jsme v kampani nepoužili agresivní a negativní metodu. My jsme v našich materiálech ukázali, co se ve městě udělalo, ale neřekli jsme, že je to jen naše práce, nýbrž že jsme se na tom podíleli. A pak jsme spíš lidem nabídli, co chceme udělat. Takže jsme agresivně neútočili, a to zřejmě na voliče zapůsobilo. Oni totiž na agresivní kampaň nejsou zvyklí a zvonit u každého domu a rozdávat papíry? To ne, my jsme vystupovali jako sdružení a ne jako já Šimánek, já Vyhnal. I to si myslím, že nám přineslo body.

Když jste tedy ještě minule kandidovali za ODS, můžete teď nabídnout něco jiného? Nebo jste se programově od ODS zcela neodloučili?
Víte, mentálně se nezměním. Pokud jsem ekonom a finančák, tak pořád hlavně počítám a počítám a mám výhodu, že mám přesná čísla, dokážu spočítat, kolik dostanu a výdaje tak postavit zcela reálně. Ne tedy na slibech, že třeba uděláme aquapark. Takhle to u nás není. My jsme pravdivě uvedli, že počítáme s úvěrem, a o tom už mluvím dva roky, na rekonstrukci víceúčelové haly. Uvažujeme jen o vlastních penězích a pokud se nám přece jen podaří dotace, bude úvěrové zatížení nižší. Proto říkám, že toto myšlení, které mám ne pět, ale dvacet let, je základem pro zdravé hospodaření města. Všechno zdarma být nemůže, ale také nejde zbytečně všechno zdražovat. V tomhle se určitě nezměním.

Vím, že se vám nepodařilo prosadit vybudování přírodního amfiteátru. Teď byste si o něm mohli pohodlně rozhodnout, vrátíte ho na scénu?
Vybudování tohoto přírodního amfiteátru máme v našem volebním programu. Ale ten postup, a to včetně veřejného projednávání, samozřejmě zvolíme jinak. Myšlenka už tady je a chvátat nemusíme.

Pokud jste si prošel programy ANO 2011 a ČSSD, s kým se nejvíc shodujete?
Blízké nám je v každém případě ANO 2011, protože o slibech ČSSD, jako že zlevní odpady o sedmdesát procent, nebo řešit otázku ceny vody, což je ale téma i ANO, tak o těch něco vím a mám na ně svůj názor. Ale ANO 2011 je nám programově skutečně v každém případě bližší.