Celostátní Akce Jehla, jejímž cílem je vyčistit města od použitého infekčního materiálu po narkomanech, dorazí v pondělí také na Táborsko.

Výzva pražských městských policistů našla odezvu v Táboře a ve Veselí nad Lužnicí. Strážníci z ostatních služeben na Táborsku oficiální přihlášku do Akce Jehla nezaslali, což ale neznamená, že by stále palčivější problém stavěli na vedlejší kolej.

Premiéru v Akci Jehla si odbudou městští policisté ve Veselí nad Lužnicí. Do terénu se vydají tři strážníci, jeden čekatel a minimálně jeden civilista s detektorem kovu. Posvítí si na dětská hřiště a další riziková místa včetně těch, odkud dostali hlášení od občanů.

Stejným způsobem budou postupovat také dvě hlídky v Táboře.

Iniciátorem veselského vstupu do Akce Jehla je Patrik Šupitar. „Dozvěděl jsem se o ní loni od pražských kolegů. Řekl jsem si, že by bylo fajn se zapojit, i když ve Veselí naštěstí není tento problém až tak závažný. Sám jsem za tři roky našel jen tři stříkačky, z toho dvě zhruba před čtrnácti dny v lese,“ informoval strážník Městské policie Veselí nad Lužnicí.

V kalendáři táborských strážníků má celostátní akce oficiálně své místo už tři roky. Letos vstoupí do služeb „Jehly“ dvě hlídky s detektorem kovu. Zkontrolují řadu rizikových míst, jako například Parkány, Holečkovy sady, nábřeží či dvě největší táborská sídliště. Jehly a stříkačky, který tam najdou, předají do centra pro lidi ohrožené závislostí Auritus, se kterým dlouhodobě spolupracují.

V Táboře – na rozdíl od menších měst – se s přítomností infekčního materiálu po narkomanech potýkají častěji. Hovoří o tom i velitel Městské policie Tábor Petr Svoboda.
„Nálezů tohoto druhu bohužel výrazně přibylo Za poledních čtvrt roku jsme posbírali tolik, co ještě před pár lety za celý rok. Je to samozřejmě dáno dobou,“ dodal smutně.

Povídání o Akci Jehla zakončil výzvou k obyvatelům Tábora. „Jsme rádi za každé oznámení, které nás k tomuto materiálu přivede. Nechceme, aby lidé sami něco sbírali, ale nemusejí se bát využít 'stopadesátšestku' a zavolat,“ prohlásil Petr Svoboda.

Služebny v Sezimově Ústí, Bechyni, Soběslavi či Plané nad Lužnicí letošní Akce Jehla míjí. K zajištění bezpečnosti občanů a hlavně dětí jim v tomto ohledu slouží pravidelné obchůzky a kontroly dětských hřišť a rizikových míst ve městě. Přítomnost jehel či stříkaček je v těchto destinacích vcelku ojedinělá, tu a tam ji ale strážníci řešit musejí, i na základě oznámení občanů.

„Zrovna v neděli jsem našel na dětském hřišti dvě stříkačky,“ informoval plánský strážník městské policie Libor Filip. „Je to sice víceméně výjimečná záležitost, ale je vidět, že i na malých městech už se tyto problémy objevují,“ dodal.