Předvolební boj nezná mezí. A to ani mezí zákona. Billboard Věcí veřejných včetně podobenky jejich lídra někdo nasprejoval na zeď Základní školy Zborovská.

Ředitel školy po domluvě s městem jako majitelem budovy, už podal trestní oznámení.
„Zjistili jsme to v pondělí ráno. Sháněl jsem informace a vyptával se lidí na přilehlé zastávce, zda něco neviděli. Podle nich se v neděli odpoledne na místě vyskytovali nějací mladíci,“ líčí ředitel školy Zdeněk Mlčkovský. Dodal, že nejvíce mu vadí, že někdo umístil politickou propagandu na budovu školy. Ta by přitom měla za každých okolností zůstat apolitická.

„Obecně platí, že na školách politická agitace povolena není. V budově školy bývá navíc umístěna volební místnost, takže tato reklama by mohla ovlivňovat voliče ještě těsně před volbami,“ uvedla k tomuto incidentu starostka města Hana Randová.

Táborský klub VV tvrdí, že s malbou nemá nic společného a s umístěním reklamy na škole nesouhlasí.
„Celé to nejspíš vzniklo z toho, že jsme vyhlásili soutěž o nejnápaditější reklamu, jejíž vítěz si měl odnést sud piva. Někdo se toho zřejmě chytil a vytvořil graffiti na stěně školy. Pochybuji ale, že po tomhle se nám o výhru přihlásí,“ reagoval lídr strany Tomáš Snášel. Ten je zároveň přesvědčen, že okolo celé záležitosti je větší humbuk, než si zaslouží a plete se do ní hodně politiky. „Viděl jsem smlouvu se společností Public project a tato plocha je volně přístupná k různým výtvarným projevům. Podávat trestní oznámení mi přijde přehnané,“ míní Snášel.

Také Public project, který si plochy v respiriu školy propůjčuje na svoje aktivity, dává od věci ruce pryč.
„Naše společnost nemá s tímto graffiti nic společného a nevzniklo na podnět žádného z našich členů. Nikdo rovněž neví, který z umělců graffiti vytvořil. S největší pravděpodobností provedli své dílo v neděli, kdy nebyl v prostorách přítomný ani jeden z našich členů společnosti,“ vyjádřil se písemně k záležitosti Jan Příbramský.

Vzhledem k tomu, že již v minulosti někteří umělci uváděli pod svým dílem, nebo dokonce prostřednictvím svého díla, reklamu na svůj či cizí projekt, a to většinou ve formě webové adresy či loga své značky, není nynější výtvor ničím výjimečným, píše se dále v prohlášení Public project.
„Dále prohlašuji, že cílem legální plochy je svobodné a beztrestné vyjádření svého názoru uměleckou formou (vyjma rasistických a nenávist podněcujících projevů), a není proto naším cílem zabraňovat takovému využití plochy. Z tohoto důvodu nebudeme zatím podnikat žádné kroky pro odstranění graffiti,“ napsal Příbramský.

Včera odpoledne přijela firma politické graffiti odstranit. Táborští policisté zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Škoda na majetku je odhadnuta na 10 tisíc korun.