Bohatá nabídka začne v Táboře v pátek 1. prosince, kdy v 17 hodin na Žižkově náměstí slavnostně rozsvítí vánoční strom. Vánoční smrk ztepilý poskytli městu Tábor manželé Mandelíkovi z Hodušína u Opařan. Strom byl pokácen a přivezen na Žižkovo náměstí v pondělí 27. listopadu v dopoledních hodinách. „Prostor pod stromem zkrášlí také loňský nový betlém od řezbáře Ondřeje Drábka z Choustníku,“ uvedla vedoucí městského odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková.

Pochlubte se ostatním a pošlete nám fotku vánočního stromu ve vašem městě či obci  na jihoceske.vanoce@denik.cz.

Na náměstí T. G. Masaryka před zemědělskou školou lze navštívit od neděle 3. prosince až do soboty 23. prosince adventní stánky s vánočním zbožím, teplými nápoji a malým občerstvením. „Mezi stánky bude umístěný slámový betlém a Ježíškova kancelář, kde děti i dospělí mohou napsat nebo nakreslit Ježíškovi svá přání,“ pozvala na náměstí Radka Šimková. Stánky budou mít otevřeno denně od 11 do 18 hodin.

Vánoční strom pro město Tábor v pondělí 27. listopadu dorazil z Hodušína na místo určení na Žižkovo náměstí.
Do Tábora doputoval vánoční strom. Letos je to patnáctimetrový smrk z Hodušína

Už ve středu 22. listopadu měla v Galerii 140 v Koželužské ulici Starého Města vernisáž vánoční výstava s letošním podtitulem Vyšla hvězda jasná. Tématem letošní (už třicáté) výstavy jsou betlémy a vánoční dekorace. Sváteční expozice je k vidění až do 7. ledna 2023. „Součástí výstavy je už po osmé Strom splněných přání, který je určený pro děti ze sociálně slabých rodin,“ zmínila sociální rozměr výstavy vedoucí odboru.

Velký nápor diváků zažije Žižkovo náměstí v úterý 5. prosince od 17 do 19 hodin, které bude patřit tradičně čertům. U kašny město zřídí pekelný úřad s knihou hříchů, čerty, Luciferem a ohňovými efekty. Na programu bude tradiční nadílka od Mikuláše a čertovská dílnička. „Táborské Čertoviny pořádáme vždy přesně pátého prosince, i když je to letos úterý. Peklo u kašny pro nás vytvoří agentura Merlet, s níž dlouhodobě spolupracujeme,“ podotkla vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

Žižkovo náměstí v Táboře ovládli čerti.
OBRAZEM: Žižkovo náměstí v Táboře ovládli čerti

Jedním z vrcholů adventu se bezesporu stane oblíbený dvoudenní Staročeský vánoční trh s programem. Konat se bude na Žižkově náměstí druhý adventní víkend, tedy v sobotu 9. a v neděli 10. prosince. Sobotní prodej a program potrvají od 9 do 18 h, nedělní část skončí v 16 hodin. „Těšit se můžete na sto dvacet vánočních stánků, dřevěný kolotoč, dětskou dílničku a živé velbloudy. Budete si moci vyzkoušet staročeské vánoční zvyky a dovednosti,“ vyjmenovala část programu Radka Šimková. O sobotní kulturní program se postarají kapela Třehusk, orchestr Péro za kloboukem a potulné Divadlo Já to jsem s Vánočním příběhem. V neděli potěší návštěvníky trhu kapely Motovidlo a Šmrnc.

Během třetího adventního víkendu se na náměstí T. G. Masaryka rozhostí příjemný program Těšíme se na Vánoce. Po oba dva dny se děti mohou těšit od 14 do 18 hod. na jízdy vláčkem, v sobotu 16. prosince lidé uvidí a uslyší pouliční vyprávění s hudbou Potkali se u Betléma. V neděli od 15 hodin zazní Adventní koledivy a následuje vystoupení Divadla Kvelb Andělé (16.30 hodin).

Vánoce na Táborsku. Ilustrační foto.
Vánoce na Táborsku budou bohaté na zážitky. Města chystají pestré programy

V sobotu 23. prosince se bude na Žižkově náměstí od 9.30 hodin ve spolupráci s táborskými křesťanskými církvemi tradičně rozdávat betlémské světlo. Na nedělní Štědrý den večer je připraveno vánoční vytrubování v podání Žesťového souboru Swing Band Tábor a půlnoční mše v děkanském kostele Proměnění Páně na Žižkově náměstí (21.30 hodin) a v kostele sv. Filipa a Jakuba (24 hodin).

Českou mši vánoční „Hej mistře“ bude dirigovat Jiří Sycha v úterý 26. prosince v děkanském kostele na Žižkově náměstí. Nový rok přivítáme Novoročním varhanním koncertem v poutním kostele v Táboře-Klokotech. Veškeré informace k akcím najdete na www.visittabor.eu, www.facebook.com/mutaborcz, v tištěných programech a na plakátech.

Vánoce, Vánoce přicházejíVánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce