Co si ale pod adventem představí šestileté děti? Na to jsme se ptali prvňáčků ze Základní školy v Chotovinách.

Co si představíte pod slovem advent?

Jako první znala odpověď na otázku Adriana:
Je to věnec se svíčkama a také děláme perníčky. Ty sníme a večeři taky, pak uslyšíme zvoneček a jdeme nahoru ke stromečku. Maminka slovo advent ale nikdy neříká, proto ho neznám. Takže to jsou asi prostě Vánoce a Ježíšek. Nic jinýho mě nenapadá, co by to mohlo být.

V tom se z druhého konce třídy ozvala Nikola:
Já taky vím, co to je. Už jsem to slyšela. Věnec, který dělá maminka a já jí na něj pomáhám dávat mašle. Taky na něj dáváme malé šištičky, když je mamka natrhá v lese. Ale já je hledat nechodím.

K myšlence Nikoly se přidává i Tereza. Suverénně ze sebe chrlila jednu odpověď za druhou:
O adventu se peče cukroví a taky se zdobí věnec. Dáváme na něj barevné svíčky. Mamka si ho zdobí sama a vybírá i barvy. Také se kupují vánoční ozdoby a na okna se dávají světýlka. Když je všechno hezky vyzdobené, tak na konci adventu přijde Ježíšek a nadělí nám dárky.

Zatímco malé slečny vidí advent jako zdobení věnců, světýlka a Ježíška, kluci ve třídě s jejich myšlenkou moc nesouhlasili a pustili se do překřikování:

Advent je přece sníh, sáňkování a lyžování. A hlavně vánoční prázdniny. Slova se chopil Mates a vysvětluje:
Je to prostě to, že už přijde Ježíšek a hlavně sáňkování. Taky že děti mohou jet lyžovat na hory a vozit se na kotvě. Lyžovat už totiž umím. Ale taky můžeme skákat venku do sněhu a dělat motýlka. Jezdíme taky na bobech lesem. Je to hlavně spousta srandy.

Ke klukům se přidává i Lili:
My jsme byli lyžovat, když byl advent, a pak zazvonil zvoneček a šli jsme se kouknout nahoru, jestli už nejede Ježíšek na saních. A když přijel, tak jsme šli zase dolů. Dárky se mu do nich všechny vejdou, protože si je tam pořádně naskládá. S Lucinkou se taky o adventu schováváme, aby nás Ježíšek neviděl a s dárky neutekl.

Svojí představu o adventu vylíčil i Karel:
Advent by možná mohl být ohňostroj. Nebo spíš je to ohňostroj určitě. Měly by se o adventu zapalovat, aby se na ně děti mohly koukat. Já na ně taky vždycky koukám a přijde mi to jako veliká sranda, protože po obloze létají miliardy barevných světýlek.