Příběh nešťastné maminky Nicol Moravové, jejíž syn Adam (4) trpí těžkou cukrovkou, zdá se má dobrý konec. Poté, co se o její případ začal Deník i ostatní média zajímat, dočkala se moci.
Zatímco se na odboru sociálních věcí Alice Švehlová s úřednicemi dohadovala, kdo může za špatný zákon, za postup a za neurvalé chování, jiný úředník našel řešení hned. „Zavolal mi pan Kaczor z úřadu práce a požádal mne, abych přišla na úřad, že si mohu zažádat o rodičovský příspěvek do sedmi let věku Adama. To jsem okamžitě udělala a teď mi budou měsíčně platit 7600 korun a ještě mi doplatí tři měsíce zpět,“ svěřila se maminka. .
Namísto toho, aby úředníci sociálního odobru a radnice uznali chybu, začali házet vinu na matku. „Paní Švehlová mi sdělila, že tuto možnost paní Moravové úřednice hned nabízely,“ tvrdí tajemník úřadu Lubomír Šrámek. Jenomže zřejmě nemluví pravdu.
Paní Moravová by pak totiž musela být přinejmenším zvláštní, aby ji nepřijala. Nikdo ji možnost, požádat o prodlouženou mateřskou, nenabídl a sociálka ji nechala bez prostředků.
„Mně to samozřejmě nikdo nenabídl. Nebylo o tom ani slovo. A kdyby mi pan Kaczor nezavolal, nevěděla bych to. Kdyby mi to na městě řekli hned, nemusela bych se nervovat a proti rozhodnutí odvolávala,“ tvrdí Moravová.
Případ neochotných úředníků, kterým jde jen o vlastní židli, skončil dobře. Kolik je ale podobných? Bude jich patrně víc. Stížností na sociální odbor i na jeho vedoucí Alici Švehlovou přibývá.
„Na radnici nám každý týden přijdou na ně stížnosti, přicházejí lidé, kteří jsou nešťastní,“ potvrdil Deníku zdroj z radnice, který si ale nepřál být jmenován. I sám ministr Petr Nečas přiznal, že případ paní Moravové není jediný, kterým se jeho úřad zabývá.
„Prověřujeme více stížností a zabývá se tím také jihočeský úřad,“ prozradil ministr. Otázkou je, kdo ponese odpovědnost. Alice Švehlová se už patrně zalekla, a podle našich informací si podala žádost do konkurzu na místo ředitele úřadu práce.

VÍCE SE DOČTETE V TÁBORSKÉM DENÍK 21. ČERVNA 2007