Nejvíce se čtenáři Deníku podivovali nad tím, že před mamografickým vyšetřením musí ženy absolvovat ještě návštěvu u praktického lékaře nebo gynekologa, od nichž dostanou doporučení, tedy jakousi žádanku. Ptali jste se, jaký právní dokument toto upravuje. Jen připomeňme, že v České republice se poskytuje ženám nad 45 let věku (do 69 let věku) jednou za dva roky vyšetření zdarma, a to v akreditovaných screeningových centrech. Ta jsou na jihu Čech tři, jedno v Písku a dvě v Českých Budějovicích.

Obrátili jsme se s dotazem na ministerstvo zdravotnictví. „Žena musí mít doporučení registrujícího praktického lékaře nebo gynekologa,“ odpověděl na náš dotaz ředitel odboru komunikace Vlastimil Sršeň. Dodal, že pokud pacientka nebude mít toto doporučení, nemusí screeningové centrum vyšetření realizovat. Bez tohoto dokumentu není centrum schopné zjistit, zda je vyšetření indikované, to znamená, jestli například pacientka nebyla na obdobném vyšetření před půl rokem. Tyto údaje má praktický lékař nebo gynekolog a patří to do jeho kompetencí.

Zjistili jsme, že požadavek lékařského doporučení vyplývá z Věstníku č. 4 ministerstva zdravotnictví z března loňského roku, kde se přímo píše, že „podmínkou úhrady screeningové mamografie z prostředků veřejného zdravotního pojištění je indikace registrujícím gynekologem nebo všeobecným praktickým lékařem“.

A tak nezbývá nic jiného, než před objednáním se na mamograf absolvovat cestu ke svému lékaři, což znamená 30 korun za vystavení doporučení, může to pro některé ženy obnášet i dva dny dovolené a ujetí více než stovky kilometrů, než dokončí celou proceduru.

Ředitel Sršeň navíc k množství screeningových center na území naší republiky doplnil: „Dostupnost vyšetření je pokryta v rámci České republiky dostatečně a odpovídá standardu ostatních vyspělých zemí Evropské unie. Vzhledem k tomu, že toto drahé a velmi potřebné vyšetření je samo o sobě zdarma, je regulační poplatek opravdu zanedbatelnou částkou. Bohužel nejsme schopni komentovat konkrétní životní a dojezdové podmínky pacientek, nicméně certifikační podmínky a počet center odpovídají v oblasti kvality i četnosti podmínkám, které znají pacienti z vyspělých zemí Evropské unie. Naopak je velká řada zemí, kde toto vyšetření není zdarma a je na pacientovi, aby si je plně hradil.“

A aby informace byla úplná, ještě zopakujme, že například v Budějovicích v akreditovaném screeningovém centru MUDr. Olgy Janišové vyšetří ženu i bez doporučení. Ale musí si vyšetření, které stojí 600 korun, sama zaplatit.

https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/mamograf-na-dosah-spis-ne20110302.html