Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí. Pod tímto názvem se začala
1. září 1993 psát historie současné Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí. To už je celých dvacet let.

Včera si na svá středoškolská léta vzpomněly desítky studentů. Někteří s sebou přivedli už i své děti. Všichni se nejdříve ve vestibulu zapsali dle vychozeného ročníku. Poté postupovali dále po schodech. Bývalí studenti zvědavě nakukovali do tříd, laboratoří a nejvíce snad obdivovali školní minipivovar, který tam za jejich studijní éry ještě nebyl. Někteří by se jen kvůli výrobě pěnivého moku vrátili ihned do školních lavic.

Zajímavosti o škole
• v roce 2007 založila divadelní soubor Žádný hwjezdy
• od roku 2011 škola provozuje vlastní minipivovar, který slouží pro praktickou výuku
• oblíbeným místem studentů je školní bufet

Jiří KotekJiří
Kotek
České Budějovice

Po maturitě jsem pokračoval na českobudějovické univerzitě na zemědělské fakultě. V současnosti pracuji jako referent zaměstnanosti na úřadu práce. Když jsem nastupoval, byla ve Veselí jedna z mála možností, kde studovat ekologii. Skvělé bylo propojení učiva a praxe.






Veronika ReitingerováVeronika
Reitingerová
České Budějovice

Po vystudování jsem zamířila na vysokou školu. Momentálně jsem zaměstnaná jako středoškolská učitelka, učím ekonomické předměty. Trochu jsem se odchýlila od původního zaměření, nicméně na tuto školu moc ráda vzpomínám. Oceňovala jsem rodinný přístup.






Štěpánka ŠvarcováŠtěpánka Švarcová
Prachatice

Když jsem tady dokončila studium, chtěla jsem pokračovat na vyšší odborné škole v Chrudimi, ale to se mi nepovedlo, takže pak jsem šla pracovat. V současnosti pracuji na katastrálním úřadě. Jinak tato škola se mi zapsala do života, ráda si připomínám praxe na Šumavě.

Zaměstnanci

ředitelé školy
• Bumerl Jiří: 1993 – 1997
• Honsa Ladislav: 1997 – dosud
zástupci ředitele
• Stropek František: 1993 –1997
• Mixa Luboš: 1997 – dosud
učitelé školy – za dvacet let se jich vystřídalo celkem 48, z toho 23 jich ve škole působí dosud
vedoucí vychovatelé – vystřídali se tři, z toho na internátu teď potkáte Janu Sedláčkovou
vychovatelky – za dvacet let se o studenty staralo čtrnáct vychovatelek, šest působí dosud

Studenti se uplatní i v kontrolních orgánech

LUCIE JANEČKOVÁ

ředitel Ladislav HonsaVeselí nad Lužnicí – Od současného ředitele Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí Ladislava Honsy jsme se dozvěděli, co se za dvacet let ve škole změnilo.

Ve kterém roce jste nastoupil na ředitelské křeslo?
To se psal rok 1997, což už je šestnáct let zpátky. Svého času jsem byl nejmladším ředitelem v Jihočeském kraji.


Co se ve škole za vašeho působení změnilo?
Nemůžu to hodnotit sám, to by za mě měli udělat jiní. Ale přesto, škola začínala s jedním studijním oborem, což byla ochrana a tvorba životního prostředí. Postupem let se jí podařilo rozšířit a zavést tu i potravinářské obory pro potřeby Jihočeského kraje. Veselí je kromě jiného oblastí zemědělskou a navíc známou svou úrodností.

Kolik máte absolventů a jaké obory mohou ve škole studovat?
K dnešnímu dni máme celkem 1010 absolventů. Uchazeči o studium si mohou vybrat ze čtyř oborů, a to ekologie a životní prostředí se zaměřením na vodní a odpadové hospodářství, přírodovědné lyceum, analýza potravin a technologie potravin se zaměřením na potraviny a biotechnologii. Studenti všech oborů si získané znalosti mohou ověřit i v praxi, kterou provádí nejen v minipivovaru, ale i v laboratořích či v Madetě v Řípci.

Kde se mohou studenti po maturitě uplatnit?
Absolventi lycea odchází z 98 procent na vysoké školy. Ostatní mohou najít místo například v laboratořích, ve státních kontrolních orgánech, ve vodohospodářství či v ekologických centrech.