Byl jsem zkrátka ve správný čas na správném místě. Tak dnes hodnotí sled událostí, které vyvrcholily až letem prvního a jediného československého občana do vesmíru, Vladimír Remek. Včera přijal pozvání na besedu, kterou uspořádal Klub vojenských důchodců posádky Tábor.

„Když letěl Gagarin do vesmíru, bylo mi třináct let. Můj otec byl letcem a všichni kosmonauti, ať už sovětští nebo američtí, byli z řad pilotů. Hodně mě to ovlivnilo a když jsem se po maturitě rozhodoval, kam půjdu, podal jsem žádost do leteckého učiliště,“ zavzpomínal Vladimír Remek v úvodu besedy.
V roce 1972 zahájil studium na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moskvě, což se ukázalo jako osudové rozhodnutí.

„Akademii jsem ukončil v sedmdesátém šestém roce a v témže roce Sovětský svaz nabídl ostatním členským zemím organizace Interkosmos takzvaně dobývání vesmíru a doporučil, aby to bylo z vojenských pilotů. Takže to moje původně naivní dětské přání se ukázalo správné,“ vylíčil shody okolností svého života.

Po krátkém představení přišel čas na otázky. Přítomní se ptali a Vladimír Remek ochotně a často s humorem odpovídal. Na některé otázky to ani jinak nešlo. Jak se nakonec zachovat, když se z pléna ozývaly dotazy na pohlavní život v kosmických lodích či na existenci UFO.
„Na toto téma rád používám jeden příměr. Moje matka, když jsem se připravoval na let do vesmíru, mi řekla: Kdybyste tam náhodou někoho potkali, tak nezapomeň pozdravit. To považuji za nejlepší instruktáž pro setkání s mimozemskými civilizacemi,“ rozesmál kosmonaut přeplněný sálek klubu v prostorách bývalé Jednoty.

Vladimír Remek byl prvním kosmonautem, který letěl do vesmíru, z jiné země než Sovětského svazu a USA. Před ním tuto cestu podniklo přesně 43 Rusů a stejný počet Američanů. V současnosti je již druhé volební období členem Evropského parlamentu.
Přednášku uspořádal klub v souvislosti s blížícím se padesátým výročím prvního letu člověka do vesmíru.