S problémem financování tratí se potýkají i obce na Táborsku. O zpoplatnění ale zatím neuvažují. Vše se ukáže až podle toho, zda bude na Šumavě nový systém fungovat.
„Snažíme se získat peníze od běžkařů formou dobrovolných příspěvků. Na parkovištích jsou kasičky, a je jen na nich, zda přispějí nějaké peníze. Také dáváme za stěrače aut lístečky s číslem našeho účtu,“ vysvětluje jednatel Společenství obcí Čertovo břemeno Zdeněk Sedláček.
Čertovo břemeno se stará 
o 85 kilometrů běžeckých tras. Údržba stojí za sezonu průměrně 150 tisíc korun. Startovacích míst je několik a okruhy jsou udělané tak, aby je zvládla celá rodina. Dlouhé jsou přibližně 10 až 15 kilometrů. „Zatím se o zpoplatnění neuvažuje. Neříkám, že se to ale nemůže změnit. Je  ale pro nás důležité, aby nabídka tras zůstala zachovaná a bylo tak v okolí nějaké sportovní vyžití,“ říká starostka obce Sedlec – Prčice Miroslava Jeřábková.
Provoz tratí je financovaný z dotací Jihočeského a Středočeského kraje a z prostředků měst. Hodně také pomáhají různí sponzoři a firmy.
„Když Šumava poplatky zavede a tento systém bude fungovat, tak o tom budeme uvažovat. Trati totiž slouží hlavně turistům a ne místním. S tím mají obce problémy. Nechtějí je pak financovat,“ říká Sedláček.

Zpoplatnit trasy pro běžkaře by uvítalo například vedení obce Jistebnice. „Zpoplatnění  stezek bychom do budoucna uvítali. Údržba je drahá. Určitě by to pomohlo. Například lidé v Rakousku platí jednorázově tři eura na osobu. Na Šumavě uvažují o dvaceti korunách. Tento systém bych schvaloval. Nejprve ale musíme vyhodnotit zimní sezónu, pak o tom můžeme uvažovat,“ říká starosta Jistebnice Vladimír Mašek.
Provozovatelé tratí se obávají jen problému s kontrolou  plateb. „Společenství obcí Čertovo břemeno na tuto práci vlastní zaměstnance nemá. Museli bychom najmout dobrovolníky. Na Šumavě mají výhodu, že mzda jde z jiného zdroje. O kontroly se starají strážci národního parku,“ upřesňuje Mašek.
Zájem o trasy je veliký. Když jsou dobré sněhové podmínky, tak během jednoho dne navštíví místa několik stovek lidí. Za zimu jsou to téměř tři tisíce běžkařů. „Počty lidí odhadujeme podle aut na vymezených parkovištích, kde začínají trasy,“ upřesňuje starosta Mašek. 
Stabilně se o trasy stará asi pět lidí a každý má část úseku.  Když je hodně sněhu, tak do terénu vyjíždějí  i dvakrát v týdnu. Stopa ale bez větších zásahů může vydržet i 14 dní.

Běžecké podmínky

Ještě minulý víkend byly pro milovníky bílých stop výborné podmínky. Okruhy a stopy byly upravené.
Kvůli poměrně vysokým teplotám se ale musela zrušit dnešní večerní běžkařská vyjížďka nazvaná Večerní píchání s čelovkou do stopy. Ta měla startovat na parkovišti U Bizona směrem na Libenice,  Jistebnici a zpět. „Uprostřed týdne to vypadalo, že by se běžkovat ještě dalo. Sníh je teď ale mokrý. Nepředpokládáme, že by tratě byly v provozu. V nejvyšších polohách v okolí Javorové skály se sníh drží. Tam se možná pár lidí  ještě objeví,“ říká Mašek.
Žádné úpravy tratí se již dělat nebudou. Pokud nenapadne sníh, běžecká sezóna končí.