Největší zájem je o takzvané kompakty. Dělobuchy z nich létají až do výšky čtyřiceti metrů. „Letos prodáváme kompakt, který má sto čtyřicet ran,“ sděluje prodavačka v Tesco Simona Beveláguová.
Výrobek patří do třetí kategorie. To znamená, že ho v obchodě prodají zákazníkům od 21 let. Ohňostroj vytváří třeba ornamenty palem nebo pivoněk. Osmnáctiletí si můžou kompakty koupit jen s menším počtem ran. „Proto vyžadujeme občanky. Nevím proč přesně je určena hranice jednadvaceti let, ale je to jako když člověk dostane v osmnácti řidičský průkaz. Také má chuť se předvádět,“ uvažuje Michal Douda z prodejny barev a laků u nádraží.
V permanenci je Česká obchodní inspekce. „U nás už byla. Musíme mít například kvůli pyrotechnice na prodejně hasicí přístroj. Inspekci zajímají záruční doby a jestli neprodáváme pyrotechniku mladším lidem, než pro které je určená,“ říká Jana Welzlová z obchodního domu Dvořák. Prodejci také nesmí dohromady pod jednou střechou nabízet více než sto kilo třaskavin.
U zdravotnické záchranné služby doufají, že zaznamenají stejnou statistiku jako loni. Tedy bez zranění zábavní pyrotechnikou. „Výrobky jsou bezpečnější a lidé mají snad větší rozum,” říká Milan Kratochvíl ze záchranné služby v Táboře.
Nutné je ale dodržovat návody od výrobců. „Problém může nastat ve chvíli, kdy kompakt vystřelí méně ran. K tomu jsou jasné instrukce. Také by si měli zákazníci dát pozor na pyrotechniku koupenou na tržnicích. Extrémem je třeba pouštění rachejtlí z ruky,“ uzavírá distributor třaskavin Michal Duba.