VYBRAT REGION
Zavřít mapu

12. 12. 2012

Táborsko - Jak bude vypadat váš den s magickým datem?

12.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Dnes oddají jeden pár

Tábor – Magické datum 12. 12. 2012, které připadá na dnešek, před táborskou matrikou frontu zamilovaných nevěst a ženichů nevytvoří. Své ano si tu řekne pouze jediný pár. Přitom se traduje, že symbolická čísla přinesou budoucím manželům do života hodně štěstí. Jak se ale zdá, věří na to jen zlomek lidí.

„Dnes oddáme pouze jeden pár, více novomanželů o uzavření sňatku neprojevilo zájem," potvrdila vedoucí oddělení matrik Libuše Malá.
Tato skutečnost ji příliš nepřekvapila, neboť v Táboře svatby ve všední den a ještě k tomu v zimě, byť s magickými kombinacemi čísel, moc netáhnou.

„Nejvíce oddaných párů jsme měli 7. července před pěti lety. Tehdy tu do svazku manželského vstoupilo třináct snoubenců," shrnula s tím, že od té doby podobný zájem v Táboře nezaznamenali.

Slibují si štěstí

Podle Libuše Malé si nastávající nevěsta a ženich vybrali datum se symbolickými dvanáctkami z důvodu, aby je v příštích letech provázelo štěstí. Sama matrikářka však na takový zázrak nevěří.

„Já si osobně myslím, že manželům magické datum na štěstí nestačí. Důležité ale je, aby přání věřili oni sami," usoudila Libuše Malá. .

V posledních letech zájem o konání svateb obecně klesá. Zamilovaní, kteří se přece jen rozhodnou postavit se před oltář a se svým partnerem tak začít novou životní etapu, si k uzavření sňatku vybírají především jaro a léto.

Co říká astronom: Den jako jiný

Táborsko – Netěšte se, že den plný dvanáctek bude výjimečný. Táborský astronom Břetislav Vonšovský říká, že bude jako každý jiný den.
„Víte, to je náš kalkul, protože náš gregoriánský kalendář byl uměle vytvořen, aby nám sloužil. Naše civilizace je totiž závislá na čase, pořád hlídáme hodinky, abychom byli všude včas. Takhle jsme si ten čas vytvořili a teď se podle něj řídíme. Naše letopočty jsou pofidérní a dnes bude den jako každý jiný. Auta se dál budou srážet, lokomotivy budou těžce projíždět sněhem na kolejích, ale to všechno zase pomine a přijde jaro, léto a zase dokola. A zase budeme očekávat další konec světa," naráží i na současnou předpověď o konci světa, který by měl nastat 21. prosince.

On sám na něj vůbec nevěří a vyzývá i ostatní, aby se ho neobávali a nepřipravovali se na něj, protože život půjde dál a planeta Země se bude chovat tak, jako doposud. Prý je to celé vyvolané jen tím, že se rádi strašíme.

Co se psalo: Kalhoty do země největších přátel

Z archivu týdeníku Palcát jsme vyhledali pár zajímavostí, o kterých se psalo přímo 12. prosince.

Rok 1979: Bude aféra nebo řešení?
Táborské kino Svět stále odolává opravě topení. Chápeme, že opravit ho není záležitost jednoduchá, avšak kino má svého ředitele a záležitost topení v tomto kině nevznikla včera. „Chodila jsem do kina každý týden, ale teď, co se netopí, přestává mít kino přitažlivost. Sedí se tam v kabátech a lidé, kterých je velice málo, aniž by zhlédli mnohdy celý děj filmu, odcházejí. Je to hanba pro Tábor," napsala občanka města.

Komora pro miminka
V Mezinárodním roce dítěte dostala táborská novorozeňata podtlakovou komoru. Zásluhu na tom mají lékaři z porodnického oddělení nemocnice, spolu s brigádou pracovníků n. p. Kovosvit. Jejich hlavy a ruce ušetřily spousty devizových prostředků a dokonce vyrobily přístroj kvalitnější než dovážený.

Rok 1984: Úspěšný export Otavanu
Jako první z okresu nahlásili předčasné splnění exportních úkolů pro Sovětský svaz pracující táborského Otavanu. Do země našich největších přátel odeslali 115 500 pánských oděvů a k tomu navíc 2000 kalhot jako nabídkovou kolekci pro příští rok. Na tomto úspěchu se podílely kolektivy vedené Věrou Kroneislovou, Irenou Dvořákovou, Marií Turkovou a Jaroslavou Vavřincovou.

Bechyně má obchodní středisko
Na třídě Julia Fučíka bylo 3. prosince slavnostně otevřeno nové obchodní středisko Rubín. Při konečných pracech se brigádnicky podíleli obyvatelé lázeňského města.

Rok 1990: Zvoleni noví starostové
V minulém týdnu zvolila obecní zastupitelstva v některých místech okresu první muže na radnici. V Táboře volba starosty proběhla veřejným hlasováním a dvoutřetinovou většinou hlasů byl starostou zvolen Jiří Vaníček. Jeho prvním zástupcem se stal Jiří Návara a druhým Miroslav Pán.

Milé uhelné sklady
„Už hezkých pár let mi lezete krkem a pak dlouho ležíte v žaludku. Doporučuji táborskému zastupitelstvu, aby vás co nejdříve zrušili. Již mne nebaví telefonovat osobně a pak přes odbor sociálních věcí s partou sídlící na nádraží. Místo svátků pohody, klidu a míru musí s vámi celý okres válčit o trochu uhlí a obrnit se trpělivostí proti vaší ignoraci," napsal do redakce čtenář Vladimír Doležal z Tábora.

Lucie Janečková, Alena Šatrová

Autor: Redakce

12.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení