Zejména pro muže to bude mít jednu velikou výhodu. Výročí svatby, která se konala 11. 11. 2011, navíc třeba ještě v 11 hodin, by totiž neměl zapomenout ani třeba po dvaceti letech ten největší ignorant a zapomnětlivec důležitých událostí.

Pro zamilované či dokonce již zasnoubené páry má Táborský deník dobrou zprávu. Letošní magické datum 11. listopadu je na většině úřadů ještě volné. Ve Veselí nad Lužnicí se dokonce nepřihlásil ani jeden pár, v Bechyni sňatek uzavřou dva páry snoubenců, stejně jako v Soběslavi. Naopak plno hlásí Tábor. Ano si řekne sedm párů.

„Datum máme obsazené už od března, na dnešní dobu je sedm sňatků v jeden den opravdu hodně,“ řekla matrikářka Jaroslava Vocílková.
Zájem je také tradičně na Hluboké nad Vltavou, kde mají naplánováno už devět sňatků. „Kdyby ale ještě někdo chtěl, tak se může klidně přihlásit, místo se určitě najde. Jedenáctá hodina je už ale pryč, o tu byl samozřejmě největší zájem,“ láká snoubence matrikářka Martina Bártová.

Jedniček si mohou do paměti snoubenci vrýt ještě více. Pokud by chtěl některý pár zajít opravdu do extrému, tak je možné říct si své ano dokonce v 11 hodin a 11 minut. Jedniček by tak bylo celkem deset.

Stabilní a věrné manželství

Podle táborského astrologa a numerologa Tomáše Vojty je tento den pro svatby velmi příznivý. „Sečtete-li všechny číslice dohromady, tak vyjde číslo osm, které podle Tarotu symbolizuje kartu vyrovnání a znamená rovnováhu, spolupráci, kompromisy a spravedlivou odměnu za vynaložené úsilí. Ale to ještě není všechno. Rozdělíte-li si toto datum do jednotlivých dvojic, tak každá dvojice dá součet dva, což je číslo přijímání lásky. A naopak jedničky symbolizují dávání lásky. Vzniká tak harmonie mezi mužskou a ženskou energií. Součet všech jedniček dá číslici šest, která představuje kartu vůz a znamená dlouhou vytrvalou cestu s pozitivními výsledky,“ zamýšlí se Tomáš Vojta. Podle něj se v tomto datu skrývá ještě jedna zajímavost.

„Rozdělíte-li si toto datum rovnoměrně na pravou a levou stranu – mužskou a ženskou, vznikne na každé straně čtveřice číslic, které dají součet čtyři. Znamená to stabilitu, jistotu a věrnost muže i ženy,“ vysvětluje.

Jiný numerolog zase tvrdí, že jednička představuje individualitu, takže v takovém dni je prý lepší si hledat práci než uzavírat sňatek.

Záleží na počasí, ne na číslech

Budoucím nevěstám ale na číslech zase tak nesejde. „U mě by datum nemělo žádný význam, nevěřím na šťastná čísla. Důležitější by pro mě bylo počasí,“ tvrdí Eva Lukačejdová. Stejně tak přemýšlí i Tereza Šírová: do listopadové svatby by prý nešla. Vybírala by si podle ročního obodbí a možnostech místa obřadu a hostiny. Datum 11. 11. 2011 jí připadá jako extrém.

„Myslím, že to vůbec důležité není, stejně jako spousta dalších věcí okolo. Štěstí v manželství čísla určitě nepřinesou, je to jen a jen na lidech. My si vybrali květen proto, že je zaručeně nejmíň svateb v roce, a osmadvacátého byl jediný volný termín v restauraci, kterou jsme chtěli za každou cenu. Takže žádná romantická symbolika,“ říká letošní novomanželka Lenka Lysoňková.

Zaručeným tahákem na všechny snoubence bylo sedmičkové datum. Rekordy svateb 7. 7. 2007 hlásí všechny matriky. V Táboře se bralo dokonce 13 párů, v Bechyni jen o tři méně.

Překážkou tak v dnešní době může být spíše finanční stránka. Svatba samozřejmě nemusí být nijak honosná, ale i tak bude stát pár tisíc. Nevyhnutelná je platba za všechny úřední úkony a tedy i za samotný obřad.

Další tisíce už naskakují s tím, co bude člověk chtít a co si naopak odpustí. Solidní šaty a oblek lze pořídit kolem šesti tisíc, ceny prstýnků se mohou výrazně lišit, ale zlaté lze koupit i pod deset tisíc. Hodně může stát také hostina, své o tom ví také novomanželka Veronika Cézová.

„Jídlo a pití nás vyšlo na 38 tisíc korun. Na obřadu nás bylo 58 svatebčanů, u slavnostního oběda pak dvacet sedm. Hodně stál například i kadeřník a kosmetička. Dohromady svatba vyšla na sto tisíc korun,“ přiblížila Cézová. Ale záleží na náročnosti a představách snoubenců.