Občané malé obce u Veselí nad Lužnicí si konečně oddechli. Zhruba tři stovky sudů s obsahem izokyanátů, které do vesnice navezla v roce 1994 firma německého podnikatele Adolfa Gorského, nyní zlikvidovala soukromá firma.

Likvidace prorezivělých sudů uskladněných v bývalém areálu Sempry ji vyjde na milion korun. Pozemky areálu koupila jihočeská firma letos v květnu. „Odpady jsou ale stále ve vlastnictví společnosti Euroizol v likvidaci,“ upozorňovala loni 24. května mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Jak Táborský deník zmiňoval, jihočeská firma, která nechtěla být medializovaná, dokončovala v těchto dnech odvoz sudů, jejichž fyzické likvidace se ujme odborná firma ASA.
Starosta Žíšova Dušan Hudlík rozuzlení patnáctiletého martyria kvitoval.
„Dopadlo to jak nejlépe mohlo. Oceňuji, že někdo měl odvahu se toho chopit. Navíc tak, že obec to nebude stát ani korunu a ani nemusíme mít starosti, jak na to získat peníze od státu.“

Sempra se svůj nepotřebný objekt snažila prodat řadu let. Pro soukromého investora ale byly sudy s chemikáliemi překážkou. A ani stát se nehrnul. Dlouho se přehazovalo, kdo by měl likvidaci odpadu, který se dostal do České republiky, zaplatit.
Když je Gorský přivezl, deklaroval obsah jako látku pro výrobu polyuretanu. Tu však nikdy nerozjel a brzy beze stopy zmizel a ke svému majetku se přestal hlásit.

Inspekce ŽP pak s případem oslovila tehdejší Okresní úřad v Táboře. Ten se pochopitelně nelehkému úkolu bránil a z liknavosti vinil jak ministerstvo životního prostředí, tak českobudějovickou inspekci a Sempru. Obával se i manipulace s cizím majetkem. Na táborské státní zastupitelství putovalo i trestní oznámení za ohrožování životního prostředí. Policie ho po čase ale odložila.

„V místě nyní stojí solární elektrárna firmy REST – JH. Sice nejsem příznivcem stavby panelů na loukách, v tomto případě ale byla obec pro,“ hodnotil starosta Hudlík. Postoj obce sdílí i občan Žíšova Pavel Hrádek. „Myslím, že občanům elektrárna nevadí, z vesnice ani není vidět.“
Tisková mluvčí společnosti ASA Marie Mocková Táborskému deníku potvrdila, že již loni byly sudy ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí jejich firmou skutečně fyzicky zlikvidovány.