Neměli by dostat už ani korunu. Město by pro záchranu HC Tábor mělo udělat maximum. Tak rozdílné jsou názory lidí v Táboře.

Ani radní nemají na tuto záležitost jasnou odpověď. Petici táborských fanoušků hokeje s 1262 podpisy sice přijali, ale v odpovědi jim vzkázali, že nespadá do jejich kompetence.
Horký brambor tedy převezmou zastupitelé. Ti o budoucnosti klubu budou jednat 21. března. Místostarosta Emil Nývlt (ČSSD) by měl do té doby prověřit ekonomickou situaci klubu a předložit strategii na případnou záchranu hokeje.

„HC Tábor mi předložil určitý návrh, kolik by klub potřeboval na udržení soutěže v Táboře. Při maximálních úsporách by potřebovali hokejisté dvanáct milionů ročně. Jsou s tím ale spojeny další problémy, protože klub dluží asi patnáct milionů. Jedno jsou potřeby klubu a pak by bylo složité převést technicky peníze klubu, protože na to potřebují tak zvanou veřejnou podporu, a ta má řadu pravidel,“ míní místostarosta Nývlt. A i kdyby prý vůle byla, není možné poslat tak velkou sumu městských peněz na účet kohokoliv.

„Hokejisté mají představu, že pokud by stejný výsledek v první lize udrželi čtyři roky, měli by mít každoročně v rozpočtu dvanáct milionů s tím, že šest milionů dodá klub a druhou polovinu město,“ upřesnil místostarosta. Ve skutečnosti už ale od města finanční injekci každoročně dostává. „Klub dostává dotace z fondů a grantů, zároveň mu odpouštíme nájmy, což ve výsledku činí asi tři a půl milionu. A to nemluvím o problému se vstupným,“ uvedl starosta Jiří Fišer. Netají se tím, že HC Tábor by měl nejprve vyrovnat dluh a pak požadovat peníze na soutěž.

Ani zastupitelé zatím nemají v otázce záchrany táborského hokeje jasno.

„Nemáme dostatečné podklady. Jsme přesvědčeni, že hokej se bude v Táboře hrát i nadále,“ řekl Ladislav Šedivý za KSČM. Za Jinak! uvedli Michaela Petrová a Jakub Smrčka: „Ve skutečnosti si myslíme, že táborský hokej je již městem financován dostatečně. Dotace na pronájem lední plochy a šaten, dotování výkonnostního sportu a další dotace z fondu tělovýchovy. I přes veškerou finanční podporu od města dluží HC Tábor TZMT kolem dvou milionů. V tomto postavení dlužníka vůči městu nám přijde dost troufalé natahování ruky pro další peníze. Nemáme problém s dotováním mládežnického hokeje, ale v této situaci budeme spíše proti dalšímu, jednostrannému dotování úzké skupiny prvoligových hráčů.“

Svůj osobní názor sdělil také šéf táborské TOP 09 Petr Krůček: „ Město může aktivity HC Tábor podpořit, ale nemůže první ligu mužů zachránit. Ano, město má podpořit hokej za podmínky, že bude mít zajištěnu většinu financí na celou sezonu včetně modelu řešení závazků. Tři miliony korun v takovém případě nemusí být strop.“