O osudu své obce budou moci Myslkovičtí rozhodnout v referendu. Jeho konání posvětí příští pátek zasedání zastupitelstva. Hlasovat se bude o výstavbě fotovoltaické elektrárny.

Proti rozmístění solárních panelů na ploše čtyř hektarů za obcí směrem na Košice se už vyjádřilo 117 občanů, kteří se podepsali pod petici. Ta už leží na stole jak starostovi obce Jiřímu Vrhelovi, tak hejtmanovi Jihočeského kraje Jiřímu Zimolovi. Také na pátečním veřejném projednávání této záležitosti bylo na myslkovickém úřadě pěkně veselo.

„Kolem baráku mi půjde dálnice a teď se mám ještě z okna dívat místo na zelené pole na černou plochu? Ať si to postaví tam, kde nikdo nebydlí,“ míní Zdeněk Plzák.

Dodal, že na veřejné projednávání přišlo tolik lidí, že se do zasedací místnosti ani nemohli vejít. „Nebyl tam jediný člověk, který by s výstavbou souhlasil,“ ujistil.

Starosta vysokou účast i převahu hlasů proti potvrdil.
„Přímo z řad občanů přišel také návrh o referendu. Aby se všichni mohli k záležitosti svobodně vyjádřit,“ informoval Jiří Vrhel.

Vedení obce už podniká potřebné kroky. „Oslovili jsme obě strany, aby si do komise zvolily své zástupce. V pátek 23. dubna na zasedání zastupitelstva už padne termín konání referenda. Předpokládám, že by se mělo uskutečnit v květnu. Chceme to stihnout ještě do voleb,“ líčí starosta.

Referendu zaručí závaznost pětatřicetiprocentní účast. Pětadvacet procent z celkového počtu oprávněných voličů pak musí hlasovat pro jednu variantu.
Situaci lze rozhodně zvrátit. Nový územní plán sice v této lokalitě počítá s průmyslovou zónou a EON už povolil připojení, ale stavební řízení ve věci stavby elektrárny ještě zahájeno nebylo. „Počkáme na výsledky referenda. Pak ale podnikneme další kroky, aby se situace nemohla opakovat. Chceme, aby byla průmyslová zóna v této lokalitě vymazána z územního plánu,“ zdůraznil autor petice Vlastimil Jirásek.