Nehájí zájmy Tábora, ale firmy. To byl hlavní argument klubu komunistů k odvolání Františka Dědiče (ODS) z představenstva Teplárny Tábor a Jiřího Vaníčka (T2020) z její dozorčí rady.

Neuspěl. Komunistický návrh neprošel ani schvalováním programu.
Přesto si slovo nenechali vzít. Kritiku na oba vysypali při jiném projednávaném bodě. Využili hlasování o delegování Jiřího Bartáčka na valnou hromadu (VH) táborské teplárny.

„Neumíme přitlačit teplárnu ke zdi, cena je přemrštěná a ani nechceme přijmout myšlenku na výměnu našich zástupců,“ vyjádřil nespokojenost z vyloučení návrhu Václav Ebert.

Vyhrocená situace pak vyústila v neprospěch Bartáčka. K tomu, aby se zúčastnil VH, mu všehovšudy čtyři hlasy z ODS nestačily. Hlas mu nedali ani jeho spolustraníci. Těch totiž v zastupitelstvu sedí devět.
„Zdržel jsem se, protože situace kolem teplárny, a sice kolem přechodu na uhlí i kolem ceny tepla, je nepřehledná. Dozorčí rada Bytesu, jejíž jsem členem, cenu dlouhodobě kritizuje,“ zdůvodnil své nehlasování pro kolegu z klubu Miroslav Tenkl.

Ohrožené odměny?

Tábor je ale významným akcionářem teplárny. Drží bezmála 49 procent, přesto ho na valné hromadě nebude nikdo zastupovat.

„Na průběh valné hromady to nebude mít žádný dopad, není to ale dobrý signál veřejnosti,“ vyjádřil se včera Bartáček. Je to poprvé za čtyři roky, kdy jako místostarosta bude na VH chybět.

Čeho tím zastupitelé dosáhli? Ničeho. Majoritní akcionář, kterým je E.On, si zřejmě schválí vše tak, jak zastupitelům předkládal.
Tedy i s výplatou tantiém, které byly zastupitelům trnem v oku.
Sedm lidí z dozorčí rady a představenstva teplárny si mezi sebe mělo rozdělit 800 tisíc korun. Jako mimořádnou odměnu ze zisku společnosti. Ten za loňský rok dosáhl na 39,6 milionu.

„Navrhuji, aby tantiémy byly nulové a celá částka přešla do fondu nerozděleného zisku,“ přihlásil se o slovo Miloš Tuháček ze Strany zelených. Většinové podpory se ale nedočkal. Chyběly mu však pouze dva hlasy.
Nedočkal se ani odpovědi na otázku, jíž vytrvale ostřeloval Františka Dědiče: kolik si za své působení v orgánu teplárny již vydělal. Dozvěděl se, že se může obrátit na Sněmvnu, které Dědič jako poslanec musí své příjmy přiznávat.

„Je to arogance, měli bychom znovu hlasovat o jejich odvolání,“ zhodnotil Ladislav Šedivý z KSČM.

taborsky.denik.cz/zpravy_region/navrh-komunistu-spadl-pod-stul20100621.html