Před invazí ruských sil na Ukrajinu pracovala Anna jako učitelka francouzštiny na škole v Mariupolu. Její manžel, bývalý mariňák, si našel práci v místních ocelárnách. Když Rusko zahájilo ofenzívu proti sousednímu státu, rodina se rozhodla vydat právě do Azovstalu. Annin muž se zde následně přidal k azovskému pluku.

Mariupol, přístav na pobřeží Azovského moře, čelí každodennímu bombardování
Student se stal vojákem, aby bránil Donbas. Bylo to jako v pekle, popsal zážitek

V prvním protiatomovém krytu se původně měli ukrýt jen na několik hodin, jelikož v něm nebylo k hnutí. Nakonec se ale jejich pobyt zde prodloužil. „Strávili jsme týden na lavičkách a téměř bez jídla,“ řekla Zajcevová pro ukrajinský web The Village. „Bylo velmi nebezpečné vycházet ven, protože okamžitě začalo ostřelování. S dítětem jsem tak denně šla na pět minut na povrch, abych se postavila a nadýchala čerstvého vzduchu,“ dodala.

Pokusy o evakuaci

Den od dne se tenčily zásoby potravin v bunkru, které se musely rozdělovat mezi stále více lidí. Anna se se svým synem rozhodla přesunout do druhého přístřešku, kde žili dalších 58 dní. Podle jejích slov byl velký jako třípokojový byt. „V tomto protiatomovém krytu nás žilo 75, z toho sedmnáct dětí,“ popsala podmínky nového ubytování.

Během jejich pobytu v Azovstalu se ukrajinští vojáci mnohokrát snažili civilisty evakuovat. Bohužel neúspěšně. Při jednom takovém pokusu koncem dubna se Zajcevová a její syn dostali na povrch s několika Ukrajinci a dvěma ruskými válečnými zajatci. „Jenže Rusové nezůstali potichu. Čtyři naši vojáci byli zraněni a jeden ze zajatců byl zabit. Museli jsme se rychle schovat zpátky do bunkru,“ vypověděla pro The Village.

Další snahy o útěk pak byly marné. Nad budovou, kde se nacházel jejich úkryt, nepřetržitě létal ruský dron. Později téhož dne dopadla na dům třítunová bomba, která je uvěznila až do rána, než se k nim dostali ukrajinští vojáci, jež vykopali východ.

Nátlak při výslechu

Po dlouhých bojích o mariupolský Azovstal nakonec přišel čas, kdy nad ním Rusové získali absolutní kontrolu. Zajcevová společně se svým dítětem musely komplex po více než dvou měsících opustit.

Ani jim se přitom nevyhnul proces filtrace. Ruští vojáci se samopaly naložili civilisty do autobusů a odvezli je do takzvaného filtračního tábora. V něm byli muži odděleni od žen, které prohledávaly ruské vojákyně. Všem lidem také sebrali mobilní telefony, aby z nich mohli stáhnout údaje. „Pak přišel výslech,“ sdělila Anna.

Na výslechu se podílela běžná armáda i důstojník ruské bezpečnostní služby FSB. „Když bylo jasné, že jim nic neřeknu, objevil se za mnou další voják. Obklíčili mě a řekli, že bude lepší, když jim odpovím,“ popsala nepříjemný zážitek Anna pro The Village.

Ruský prezident Vladimir Putin na přehlídce při příležitosti Dne vítězství, 9. 5. 2022 na Rudém náměstí v Moskvě
V mnoha zemích mají lidé na Rusko dál kladný názor. Některé státy překvapily

Nátlak se stupňoval. K jejímu štěstí ale kolem prošel zástupce francouzského Červeného kříže a zeptal se, co se děje. „Odpověděla jsem mu francouzsky. Důstojník FSB se se mnou okamžitě přestal bavit. Pouze zavrčel, abych mu odpověděla, že mě tady nežerou,“ řekla.

Poté byla i se synem poslána na ukrajinské území. Zde doufá v bezpečný návrat svého manžela, který je pravděpodobně v ruském zajetí.