Základem je seznámení s testy. Kde je hledat?
Jednotná přijímací zkouška se skládá z matematiky a češtiny. Testy jsou pro všechny žáky stejné. Protože je vytváří organizace Cermat už několik let, existuje možnost projít si zadání z minulých let. Najdete je pohodlně na webu Cermat pod záložkou Jednotná přijímací zkouška. Není potřeba si vytvářet žádný speciální účet a testy jsou k dispozici zdarma.

Existuje i nějaká aplikace, nebo se musím spoléhat na papír?
Vytisknutí starších testů z PDF souboru na tiskárně je osvědčený způsob, který stále vyhovuje žákům i rodičům. Nicméně, pokud žák má pocit, že by se chtěl učit i ve volném čase třeba v autobuse, nebo jen dává přednost elektronické formě, existuje také aplikace TAU – Trénuj a uč se. Opět ji provozuje přímo Cermat. „Uchazeči zde mohou řešit celý test, nebo jen vybranou skupinu úloh. Test bude vyhodnocen online na základě klíče správných řešení. V případě špatné odpovědi je možné se vrátit a chybu opravit,“ vysvětlila organizace.

Jak postupovat, když se nechci učit jen z testů?
Kromě zkoušení zadání z minulých let existují i další zdroje, z nichž se učit. „Jsou to učebnice, sešity, různé druhy cvičných a porovnávacích testů, výuková videa nebo doučování. Díky tomu žák zjistí, z čeho se mu učí nejlépe, protože každému vyhovuje něco jiného,“ poradil vedoucí konzultant organizace Než zazvoní Jakub Roh. Špatný krok není ani porada a konzultace se starším žákem, který už má přijímačky za sebou a může se podělit o zkušenosti.

Na které znalosti se u přípravy zaměřit prioritně?
Díky výsledkům testů je rychle jasné, v čem bude žáka nejvíc tlačit bota a který předmět nebo typ úloh budou nejproblematičtější. „V další přípravě se proto zaměřte na oblasti, ve kterých mají žáci nedostatky. Stejně tak postupujte při samotných zkouškách –⁠ nejdříve se zaměřte na úlohy, které jdou snadno. K těm, u kterých si žák neví rady, by se měl vrátit později,“ doplnil Roh.

Je lepší se učit doma, nebo na kurzech?
Kromě samostudia mají dnes žáci možnost využít i skupinového učení na přípravných kurzech s lektorem. Případně existují i individuální kurzy. Rozhodnutí, zda zkusit pouze domácí přípravu pod dohledem rodičů, kteří si pohlídají, že příprava je skutečně dobrá a intenzivní, nebo naopak ve skupině s jinými žáky, je podle odborníků u každého dítěte individuální. Platí ale některá obecná pravidla. „Jsou děti, které se odmítají s rodiči učit a naopak, někteří rodiče se zase nechtějí učit s dítětem. A je to pochopitelné, ne každý na to má trpělivost. Obecně ale platí, že pokud jdete k němu cizímu, obvykle děláte trochu víc,“ vysvětlil dětský psycholog Václav Mertin.

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

info Zdroj: Deník

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se pak zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsoben na doplnění znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.