close info Zdroj: Deník zoom_in V matematice i češtině se podle dat společnosti Cermat daří u přijímaček na střední například žákům ze Základní školy v Bystřici na Benešovsku. Podle ředitelky si tam děti mohou jako volitelný předmět zvolit Přípravu na zkoušky na střední školu, kde se svými učiteli procvičují právě dva klíčové předměty.

„Navíc máme pro deváťáky také odpolední nebo ranní nultou hodinu doučování. K tomu letos poprvé přidáváme sobotní přijímačky nanečisto z matematiky. Žáci si tak mohou vyzkoušet, jaké to je vyplňovat celý test najednou a rodiče za to nemusí platit nějaké horentní sumy a jezdit kvůli tomu do Prahy,“ uvedla ředitelka bystřické základní školy Jana Servusová.

Zkušenosti absolventů

Jak na to, ví podle výsledků žáků při přijímacím řízení třeba i v Nákle na Olomoucku. I tam nabízí dětem bezplatné doučování a úspěch slaví i se zkušebními testy, jejichž výsledky posílají rodičům.

Úkoly a zadání, které připravila společnost SCIO, jsou součástí velkého seriálu Příjímačky s Deníkem:

„Děti samozřejmě podporujeme také v účasti na soutěžích a olympiádách. Jeden ze žáků devátého ročníku se nedávno účastnil olympiády v dějepisu a postoupil do krajského kola,“ řekl hrdě ředitel Jiří Peřina.

Kvalitní příprava na přijímačky se jim navíc vrací v podobě úspěšných středoškoláků, kteří na svou základku nedají dopustit. „Když například mají na střední škole ředitelské volno, využijí je často k tomu, že se za námi přijdou podívat, a to i do výuky. Dokonce někdy v hodinách našim stávajícím žákům dávají pozitivní zpětnou vazbu, což nás všechny moc těší,“ vysvětlil ředitel.

Čeština jako druhý jazyk

Se správným přístupem se to dá navíc zvládnout, i když třeba čeština není rodný jazyk. Své o tom ví patnáctiletá Yuliia z Ukrajiny, která před dvěma lety neuměla česky vůbec. Teď patří v tomto předmětu k nejlepším žákům 1. ZŠ v Mostě. A nejen v češtině. Na vysvědčení měla samé jedničky. „I já jsem ale před přijímačkami hodně nervózní,“ svěřila se dívka, která v roce 2022 uprchla do Čech před válkou.

V tom, jak úspěšný bude žák u zkoušek, hraje roli i to, na kterou základní školu chodil:

Přiznává, že čeština pro ni není jednoduchá, ale pomohla jí touha zapadnout do kolektivu a poznat nový domov. „Chtěla jsem pochopit, o čem mluví spolužáci. Chtěla jsem pochopit jejich vtipy a také jsem chtěla víc pochopit český jazyk jako předmět,“ popsala začátky v mostecké škole, kde se cítí dobře.

„Mně se tady líbí. Spolužáci a učitelé se ke mně chovají lépe než v ukrajinské škole. Tady mám hodně dobré podmínky pro to, abych se učila češtinu a jiné předměty,“ tvrdí Yuliia, která se chce dostat na gymnázium.

A jaké další základní školy patří u přijímaček z matematiky a češtiny mezi nejúspěšnější? Přečtěte si, jak to vypadá právě ve vašem okolí, na regionálních webech Deníku:

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

info Zdroj: Deník

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se pak zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsoben na doplnění znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.