Na webu Věk světla se tak před časem objevil nepodepsaný článek, prohlašující, že COVID-19 „není nemoc ze zápalu plic, ale z nedostatku kyslíku.“ Právě ztráta kyslíku v krvi prý vede ke konečnému selhání orgánů.

Cisterna a na ní nápis COVID-19. To musí být spiknutí
Vlaky s COVID-19 vyjely ze Spojených států, šířilo se na internetu. Je to jinak

Jako ochranu proti dalšímu šíření viru doporučuje text nitrožilně podávané vysoké dávky vitaminu C, hydroxychlorochin s azithromycinem a zinkem a ozón.

Vitamin C? Účinek neprokázaný

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv však představuje nitrožilní podávání velmi vysokých dávek vitaminu C v souvislosti s COVID-19 neschválenou a z hlediska bezpečnosti nedostatečně ověřenou léčbu. „Odpovědnost za takový postup je plně na lékaři,“ uvádí ústav na své facebookové stránce.

Jak dále píše Zdravotnický deník, dosud žádná studie nepotvrdila účinek vitaminu C v boji s koronavirem či u jiných infekcí dýchacích cest.

Proti koronaviru pomáhá banán i fén. Lži na internetu vážně ohrožují zdraví lidí

Hydroxychlorin? Pozor na srdce

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK„Pokud jde o hydroxychlorin, ani pro jeho použití v souvislosti s COVID-19 nemáme nyní žádná solidní data,“ upozorňuje tým Infoservis, který denně monitoruje a ověřuje informace, jež se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Poukazuje také na to, že nelze ověřit lékařskou ani jinou odbornou erudici autora článku na webu Věk světla, protože tam není vůbec uveden.

Kreslený vtip od čtenáře na účet koronaviru.
Lidé neztrácejí během pandemie humor. Vymýšlejí stále nové vtipy na koronavirus

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) sice hydroxychlorin pro použití proti COVID-19 na základě velmi omezených důkazů o jednotlivých případech schválil, ale zatím jde jen o experimentální léčbu. Lékařští odborníci po celém světě navíc již upozorňují na to, že tento preparát může současně způsobovat vážné srdeční problémy, takže jej nedoporučují používat pro pacienty, kteří mají kromě koronavirové nákazy také nějaké problémy se srdcem.

Infoservis tvoří skupina dobrovolníků, jež vznikla na nové online platformě českých technologických firem COVID19CZ a monitoruje na sociálních sítích veškerý dostupný obsah o koronaviru. Obsah sleduje pomocí analytického nástroje Social Watch společnosti Dataweps.