Podle Aeronetu začala Světová banka již letos v dubnu schvalovat jednotlivým rozvojovým zemím úplně nové grantové programy na vypořádání se s epidemií covid-19, a ty byly rozděleny na pět let od poloviny dubna 2020 do 31. března 2025. Dezinformační server z toho odvozuje, že Světová banka epidemii předem naplánovala.

Bojovníci s dezinformacemi se snaží potírat hoaxy podobnou formou, nepravdivé zprávy se však šíří v sociálních sítích rychleji než jejich uvádění na pravou míru
Manipulace, brání se lékařka. Její fotografie putuje po Facebooku spolu se lží

"Světová banka v uniklém a na webu publikovaném dokumentu o grantu pro africkou Keňu uvádí, kolik peněz bude do roku 2025 proinvestováno v grantu na opatření a zvládání covidové nákazy… Tabulka grantu mluví doslova sama za sebe. Světová banka tak přímo v tomto dokumentu potvrzuje, že covidová ‚plandemie‘ je zatím plánována až do roku 2025," prohlašuje kategoricky Aeronet.

Stejnou konspiraci šíří i mnohé dezinformační weby v zahraničí, například polský server Wolne Media ("Svobodná média").

Bankovní projekty mají časový rámec vždy

Ve skutečnosti je to jinak. Dokument Světové banky, na nějž se dezinformační weby odvolávají, se oficiálně jmenuje "Covid-19 Strategický program připravenosti a reakce". A nestanoví žádný plánovaný konec epidemie, jak Aeronet uvádí, pouze se zabývá finanční pomocí podpůrným projektům zaměřeným na prevenci a na boj s nákazou nemocí covid-19 a s případnými dalšími hrozbami, jež z ní plynou.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg na bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Facebook zavedl nová pravidla pro Messenger: jednu zprávu jen pěti lidem

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkJak uvádí polský server Demagog s odkazem na informace Světové banky, program má standardně přispět k financování podpůrných projektů ve 25 zemích: kromě Aeronetem zmíněné Keni jde o Afghánistán, Argentinu, Kapverdy, Kambodžu, Demokratickou republiku Kongo, Džibuti, Ekvádor, Etiopii, Gambii, Ghanu, Haiti, Indii, Kyrgyzstán, Maledivy, Mauretánii, Mongolsko, Pákistán, Paraguay, Svatého Tomáše a Princův ostrov, Senegal, Sierra Leone, Srí Lanku, Tádžikistán a Jemen.

Datum uvedené v dokumentu, tedy 31. března 2025, pak znamená jednoduše datum ukončení programu.

Premiér Andrej Babiš.
Testujeme jako nikdo, tvrdí Babiš. Data dokazují, že neříká pravdu

"Na našich webových stránkách worldbank.org jsou desítky tisíc podobných dokumentů popisujících různé podpůrné projekty. Všechny mají přesný časový rámec. Dokument o boji proti účinkům covid-19 proto není výjimkou," cituje další polský server Fakenews vyjádření Světové banky.

Časový harmonogram má i Evropská unie

Spektrum podpůrných projektů je podle Světové banky velmi široké, řada z nich se týká třeba klimatických změn nebo pomoci zemím třetího světa. Všechny mají společné to, že je jejich časový rámec předem definován, což neznamená, že by banka stejným způsobem plánovala začátek a konec dané krize.

Salon bez Covidu. Žádné roušky, bereme hotovost, řeči o Covidu jsou zakázané. Nemůžete chytit, co neexistuje, stálo na plakátu ve výloze britského kadeřnictví
Koronavirus není, hlásá britské kadeřnictví. Úřady je varují, policie věc šetří

Pro srovnání, vlastní podpůrné programy pro boj s dopady hospodářské krize způsobené pandemií covid-19 připravila také Evropská unie. Jejich časový rámec zahrnuje roky 2021 až 2027, tedy celé období nového víceletého finančního plánu. To samozřejmě neznamená, že Evropská unie „plánuje“ ukončit pandemii v roce 2027.

"Jde o další příklad dezinformací souvisejících s koronavirovou epidemií, kdy je i běžný podpůrný projekt vykládán podezřele," uzavírá polský server Fakenews.