Předchozí
1 z 11
Další

Dnes už jeho vůz vyměnil barvu za žlutou a modrá na něm zůstala poštovní trumpeta. Ve svém zaměstnání se zdokonalil, zkušenosti a pracovitost ho posunuly až do vedení týmu balíkových doručovatelů v táborském depu. „Nyní pracuji jako balíkový střídač, je to v podstatě srovnatelná práce s klasickým balíkářem, ale musím znát všechny rajony v Táboře,“ vysvětlil Tomáš Bílek s tím, že ovládá celkem na 13 doručovacích tras.

2Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Práce ho baví a naplňuje, rozhodně by neměnil. „Bydlím v Sezimově Ústí, do zaměstnání to mám blízko, v hezkém počasí se dá jezdit na kole, na což se těším,“ popsal s tím, že ve volném čase hraje hokej a trénuje s kamarády v Milevsku. „To je další příležitost, jak si zlepšit fyzičku,“ dodal. Když nemůže stát na bruslích, hraje ještě fotbal za Čekanice. „Mám tam spoustu přátel už od dětství,“ zmínil.

3Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Každé ráno si vyzvedne pracovní dodávku v garážích a vyrazí na depo k táborskému nádraží. „Zde na mě čekají připravené balíky v klecových přepravnících. Všechny si je zaeviduji elektronickou čtečkou a důkladně zkontroluji,“ naznačil ranní rutinu. Zásilky si posléze připraví podle zastávek i do nákladního prostoru. „Nesmím zapomenout doklady, kde mám přesný seznam adresátů,“ upozornil s tím, že po 8. hodině ráno vyráží na jeden z okrsků.

4Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

V nouzovém stavu doručoval příměstské části. „Lidé ze začátku neřešili nějaká opatření, rukavice a roušky téměř nenosili,“ postřehl. Náplň práce se pro něj příliš nezměnila. „Rozdíl byl akorát v tom, že balíků bylo více než normálně. Ale jak říkám, nemá cenu brečet, rozvést jsme to stejně museli,“ bral to sportovně.

5Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Zažil mnoho zajímavých situací. „Někteří lidé nouzový stav přijali s humorem, jiní byli hodně opatrní, měli až strach. Kolikrát za mnou přišli s opravdu zajímavou pokrývkou obličeje, že jsem se smál. Pomyslnou vítězkou se stala paní v jedné firmě v Měšicích oblečená ve skafandru, jak z nějakého hororu, navíc si neodpustila ani vtipné komentáře,“ sdělil Tomáš Bílek s úsměvem.

6Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Nechyběl ani oboustranný humor. „Srandovní bylo, když jsem k někomu přijel a on se zeptal: Co to je a já řekl, že nějaký balík z Číny. To lidi pobavilo, někdy až dostávalo do kolen,“ zmínil s tím, že počet balíků pocházejících z Číny podle jeho pozorování stále narůstá.

7Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Strach z nákazy koronavirem měl chvíli. "Hlavně ze začátku, kdy se nejvíce šířila panika. Pořád jsem si říkal, že je to jenom horší chřipka. To nejhorší je snad za námi,“ doufá. Osobně je nemocný jednou do roka a nejhorší je pro něj rýma. „Samozřejmě za den potkám spoustu lidí a nevím s kým přijdu do kontaktu, a proto jsem dodržoval všechna opatření, abych chránil sebe i ostatní,“ podotkl.

8Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Roušky mu ušila maminka i přítelkyně. Pro jistotu používal i rukavice a také dezinfekci ve spreji. „Vše potřebné jsme dostali na poště, když nám něco došlo, tak jsme si nafasovali další materiál,“ doplnil.

9Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Držel si i doporučený odstup. „S lidmi, kteří měli strach za mnou jít, jsme se vždy nějak domluvili po telefonu. Nechával jsem balíky u plotu a oni mi poslali do sms kód pro převzetí,“ přiblížil. Zásilku si pak převzali, když odjel. „Jedna paní v panelovém domě poprosila, ať jí dám balík do výtahu a pošlu ho do pátého patra, že si ho tam přebere,“ vzpomněl si na další bezkontaktní doručení.

10Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

S adresáty podle něj byla výborná domluva. „Navíc bylo super, že většina lidí byla doma a doručenost balíků stoupla. Dnes se vše vrací k normálu a lidé už nejsou tolik k zastižení. Málokdo ví, že mu můžeme balík dovézt i do zaměstnání. Byl bych rád, kdyby v tomto ohledu byli lidé prozíravější a včas nás informovali,“ doporučil předvídatelnost.

11Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Tomáš Bílek je rád, že pošta fungovala i během koronavirové krize. „Doma bych se nudil. Vím, že někteří lidé kvůli pandemii přišli i o práci nebo zaměstnavatelé na dočasnou dobu přerušili provoz. Říkal jsem si, že mám vlastně ohromné štěstí, že mohu dál pracovat,“ hodnotí zpětně.

12Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová