VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpronevěřil peníze svěřené na nákup aut v Kanadě

České Budějovice – Otevření světa využil i Jiří H. (50) z Č. Budějovic a mimo jiné začal dovážet automobily z Německa k dalšímu prodeji. Výnosy z jeho podnikání se ale zřejmě nepotkaly se způsobem života, protože zabředl do dluhů. „Dělání peněz" ho posléze dovedlo i před trestní soudy. Za zpronevěru z prosince 2009 a podvod dostal v únoru 2012 souhrnné tři roky podmíněně na pět let s dohledem – a to už před sebou „hrnul" další problém, který okresní soud pojmenoval jako zpronevěru.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto:Foto: Deník/Libor Plíhal

Podle něj nejméně od prosince 2008 do 7. dubna 2009 neoprávněně nakládal se dvěma ojetými automobily zn. Dodge z Kanady, které mu byly svěřeny jeho bratrem a dalším poškozeným za účelem jejich prodeje. Tyto osoby do transakce investovaly své prostředky a podle ústní dohody mělo k vyrovnání dojít nejpozději do onoho dubna. Jiří H. jim ale částku inkasovanou za prodej jednoho z aut nepředal a druhý vydal až 3. října 2012 policii. Kde bylo do té doby, to odmítl sdělit. Oběma investorům tak měl způsobit škodu celkem za nejméně 672 000 korun.

Zradil ho trh?

Obžalovaný vysvětloval, že zájemce o dodge našel na internetu, ceny v Kanadě byly tehdy mimořádně výhodné, a tak se rozhodl je opatřit. Nákup a přepravu zafinancovali bratr a onen známý, po prodeji aut v Česku se měli vyrovnat. Původní zájemci je ale odřekli, tak vozy začal nabízet v bazarech. Na trh s motorovými vozidly také dopadla krize, odbyt vázl…

Trval na tom, že obě auta byla jeho a že na konkrétním datu vyrovnání s poškozenými nebyli domluveni. Dokládal, že druhému z nich poslal 202 000 korun prý z prodeje jednoho dodge.

Výpovědí svědků pak ilustrovaly pozadí případu. Poškozený bratr uvedl, že na žádost obviněného vzal na sebe hypotéku, aby sourozenec nepřišel o dům v exekuci, a část prostředků k úhradě měl vynést i zmíněný obchod s auty. Do jejich pořízení svědek investoval společně s druhým poškozeným - obviněný prý žádné peníze neměl. Vyrovnat se měli do 7. dubna 2009, kdy chtěl doplatit bratrův dluh a ukončit převzatý hypoteční úvěr.

Druhý poškozený uvedl, že mu Jiří H. v roce 2005 dlužil asi půl milionu. Dovoz aut z Kanady měl něco z toho umořit, a svědek tedy tuto transakci zafinancoval zhruba 16 550 kanadskými dolary jako jedinou šanci, jak k nějakým penězům přijít. Navíc údajně uhradil 40 000 korun na poplatky proclení. Měli se dělit o zisk. Těch v dubnu 2012 zaslaných 202 000 Kč vnímal jako splátku ještě starších dluhů.

Okresní soud uzavřel, že obviněný disponoval s vozidly poškozených, které mu byly svěřeny k prodeji a vyúčtování. Dopustil se tak zpronevěry. Senát tak překvalifikoval znění obžaloby, podle níž se Jiří H. měl neoprávněného nakládání s vozidly v majetku jiných dopustit tím, že je předal třetím osobám do zástavy proti půjčce. To se podle soudu neprokázalo.

Za tento skutek a sbíhající se zmíněnou zpronevěru a podvod z dřívějších rozsudků okresní soud uložil obviněnému čtyři roky do věznice s dozorem.

Ten se odvolal. Při veřejném zasedání krajského soudu k dotazům uvedl, že se prodeji ojetin stále věnuje – prý zájemce vozí do autosalonů, kde vozidla kupují na sebe a on inkasuje jen provize. Je jednatelem a jediným majitelem pražské společnosti, která mimo jiné přeprodává zájezdy a obchoduje s auty; má prý z toho asi 15 000 korun měsíčně čistého. Visí nad ním dál exekuce, má platit výživné, manželce dluží asi 100 000, ale nemají prý spolu vyjasněny nějaké zápočty, z odsouzení za podvod má splácet asi 700 000… Na otázku, kde teď bydlí, rozvedl, že je často v zahraničí, a když je v Česku, přebývá u přítelkyně, jejíž adresu nechce uvádět.

Auta byla jeho?

Jeho právní zástupce v odvolání mínil, že klíčovou otázkou je vlastnictví oněch vozidel.  „Nemohla být ,ničí´ a rozhodně nebyla poškozených, oni je jen zaplatili. Nakládal s nimi jen můj klient, který nebyl jen prostředníkem či disponentem, choval se jako jejich vlastník a nikdo nemůže zpronevěřit věc vlastní," řekl.

K výši tvrzené škody předeslal, že při očekávaném prodeji aut v Česku by cena přesáhla výši investice, ale sjednaní kupci od obchodu nečekaně odstoupili. Obhajoba nemá za prokázané, že poškození zaplatili celou cenu pořizovaných aut, obviněný se na prý transakci podílel asi z jedné třetiny. Že se s věřiteli měl vyrovnat do 7. dubna 2009, to tvrdí jen jeho bratr. Snažil se vozy prodat dál a jednomu z poškozených platbu poukázal. Nebyl mu prokázán úmysl uvést investory v omyl, vylákat z nich peníze a nevrátit je. Navrhl zprostit Jiřího H. obžaloby – nebylo prý prokázáno, že se skutek stal  tak, jak byl žalován.

Obviněný v závěrečné řeči poukazoval na to, že vozy z ciziny dováží přes deset let. „Některý prodáte později, za jinou cenu, na tom není nic zvláštního," přesvědčoval. Vyzdvihoval svůj podíl na obchodu s dodgi – on je sehnal, zařizoval koupi, rychlý převod do Česka, „aby kupující nečekali", což ho stálo desítky tisíc. Jeho stíhání označil za problém rodinných vztahů – bratr je prý spustil po úmrtí matky, která by jeho tvrzení rozmetala. Varovala ho, protože ví, jaký bratr je… „Čtyři roky čekal, až tu nebude," uváděl.

Opakoval,  že byl vlastníkem aut, jen s financováním mu částečně pomohli bratr a druhý poškozený a vyrovnání s nimi nebylo tak rychlé kvůli odstoupení sjednaných zákazníků a propadu trhu, opakoval.

Za tři roky vězení

Krajský soud poté rozsudek zrušil a znovu rozhodl. Uznal Jiřího H. vinným tím, že převzal od svého bratra a druhého poškozeného finanční prostředky na nákup automobilů v celkové výši asi 672 000 korun s příslibem, že po jejich prodeji v ČR jim peníze vrátí s podílem na zisku. Zakoupil v Kanadě dva dodge, nechal je doručit do Česka a jeden z nich 23. června 2009 prodal. Věřitelům to zatajil a inkasované peníze použil pro sebe.

Dopustil se tak trestného činu zpronevěry se způsobením škody nikoliv malé. Za tento čin a sbíhající se zpronevěru a podvod, za něž byl odsouzen v roce 2011, soud Jiřímu H. uložil souhrnný trest tři roky odnětí svobody do věznice s dozorem.

Ke zpronevěření svěřených finančních prostředků došlo v případě prodaného vozidla. U druhého však nebylo prokázáno, že se je obviněný snažil  zpeněžit – využíval je pro svou potřebu. „,Vykašlal se´ na poškozené a dělal si co chtěl," řekl předseda senátu. Celou řadu let se Jiří H  podle soudu „nechoval normálně", nadělal spoustu dluhů, které jsou dnes vymáhány exekucemi, a jeho přístupu odpovídá i tato věc. „Není důvod nevěřit svědkovi, že mu dříve půjčil půl milionu do podnikání a 600 000 korun na záchranu jeho nemovitosti, není důvod nevěřit jeho bratrovi, že na sebe vzal hypotéku ve snaze mu pomoci, a není moc hezké, jak teď o něm mluví. Podvod na těchto věřitelích by byl obžalovanému těžko prokazatelný, oba znali jeho finanční situaci a snažili se mu v ní pomoci, nebyli  jím tedy uvedeni v omyl. Nebylo prokázáno, že sliboval vrácení prostředků do roka. Podstatné je, že peníze získané z prodeje jednoho z aut měl předat poškozeným, a že to neudělal," řekl předseda senátu

V případě druhého automobilu není jednoznačně prokázáno, že by jej obviněný zpronevěřil v rozporu s dohodou s poškozenými. Tento útok proto odvolací senát z rozsudku vypustil. Způsobená škoda tak nepřesáhla hranici značné. Až v souběhu s dalšími již odsouzenými činy byl Jiří H. ohrožen sazbou odnětí svobody na dva roky až osm let, v níž mu senát vyměřil zmíněné tři roky. O povinnosti náhrady škody nerozhodoval, poškození se s nároky k trestnímu řízení nepřipojili. Proti rozsudku není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PROGRAMÁTOR NC STROJŮ A ROBOTIZOVANÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň:, Čtení a použití technických podkladů., Příprava pracovního procesu, seřízení funkcí stroje, upnutí a vyrovnání obrobků a nástrojů., Seřízení obráběcích strojů a výrobního procesu na požadované tolerance., Kontrola používání řezacích nástrojů a nastavení a řízení strojů pomocí příslušných obsluhovacích prvků., Čtení údajů různých měřicích a kontrolních přístrojů k přezkoušení korektního průběhu práce během výrobního provozu., Odzkoušení vyrobených předmětů za použití různých měřicích a zkušebních přístrojů., Ošetřování a údržba příslušného vybavení, strojů a nástrojů a provádění jednoduchých opravářských prací., Evidování technických dat o průběhu a výsledcích práce, Obsluha plně robotického pracoviště., , Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, penzijní připojištění, týden dovolené navíc, příplatky nad rámec zákoníku práce, pololetní odměny, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a slevu v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 115 Kč

Pomocní kuchaři číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe podmínkou. Pracoviště: Maga, spol. s r.o. - hotel lužnice, ČSLA, č.p. 41, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Gabriela Maxová, +420 604 226 875.

Gastronomie - Výrobci sýrů Dělník/dělnice potravinářské výroby v 16 000 Kč

Výrobci sýrů Dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Práce v sobotu a v neděli., Ochota pracovat na směny, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, odpovědnost., Kontakt. telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Spolehlivost,samostatnost,praxe nutná, Dotované stravování,příspěvek na životní / penzijní pojištění,ranní směna/odpolední do 19:00, jistota platu,, kontakt tel. (8:00-14:00) nebo e-mailem. Pracoviště: Gth catering a.s. - závodní restaurace, Průmyslová, č.p. 451, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Iveta Hrušková, +420 730 598 863.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT