Září loňského roku by matka tří dětí z malé obce na Mladovožicku nejraději vymazala z paměti. I před soudem odmítla vracet se k okamžiku, kdy jí šlo o život.

„Nemůžu na to zapomenout, psychicky je to strašný, proto nebudu vypovídat," řekla soudci Petru Černému.
Ačkoli právo nevypovídat proti druhému mají před soudem pouze osoby v příbuzenském vztahu, soudce její výpověď jen přečetl. Na zápis z přípravného řízení odkázal také obžalovaný Pavel Hájek.
„Vše už jsem řekl, je mi líto, co se stalo, k čemu to došlo," litoval včera pětačtyřicetiletý nezaměstnaný muž, na nějž je vyhlášen osobní bankrot.

Alkohol, žárlivost, hádka, násilí. To vše má spojitost s dvojicí, která se od září loňského roku sešla již jen před soudem. Pavel Hájek čelí obvinění z pokusu vraždy.
Dějištěm napadení se stala vesnická bytovka. Po hádce ženě zezadu přehodil kabel od varné konvice a začal ji škrtit.
„Nemohla ani křičet, jen sípala a téměř ztrácela vědomí. Přestal, až když přišla dcera poškozené," vracela mu dramatické okamžiky státní zástupkyně Alena Píchová.

Předseda senátu Petr Černý přečetl, jak incident vysvětloval policii: „Začala hysterčit, tak jsem ji chtěl tím kabelem stáhnout, protože rukama mi to nedařilo. Z hrudníku ale šňůra sjela až na krk."

To však nebylo jediné selhání Pavla Hájka. Září pro něj bylo kolizní ještě jednou, přičemž obětí se stala stejná žena. Jen k místu činu přibyl ještě kiosek v Miličíně. „Tady ji napadl pěstí do hrudníku," upřesnila žalobkyně.
Pavlu Hájkovi ale ten večer stále zbývalo dost agresivity v těle, takže svou přítelkyni zbil ještě jednou, a to po příjezdu domů na Mladovožicko. Posilněn alkoholem usedl v Miličíně za volant škodovky, kterou si zřejmě spletl s formulí, ale zloba z něj nevyprchala.

„Byla to hrozná cesta, jel strašně rychle. Doma jsem mu řekla, že je magor a on mne znovu napadl až jsem spadla a praštila se do hlavy. Na zemi mě ještě mlátil a vyhrožoval, že nás všechny zabije," uvedla napadená do protokolu při vyšetřování. Ani tehdy to však nebyla ona, kdo vše oznámil.

Spouštěcím motorem obou násilí byla žárlivost. V prvním případě Pavel Hájek žárlil na souseda v bytovce, ve druhém na muže, který se s jeho přítelkyní bavil v kiosku. Pokaždé svou mámu zachránily dcery. Útočník pak nasedl do auta a odjel.

Pavel Hájek je stíhaný na svobodě, rozsudek by podle soudce Petra Černého mohl zaznít na konci června. Před soud by se měli dostavit další svědci a znalci.