Patnáct a půl roku. Takový trest si dnes z úst předsedy senátu Zdeňka Kučery vyslechla dívka, která svému dítěti vzala to nejcennější – právo na život. Jak Kučera řekl, ani sebepřísnější trest tuto fatální skutečnost nenapraví. Přitom měla možnost řešit životní situaci například adopcí nebo v kruhu své rodiny. Nic takového neudělala a zvolila tu nejkrutější variantu. Dívce se sice při Kučerových slovech zalily oči slzami, jinak však lítost neprojevila. Výši trestu odmítla komentovat.

Jak státní zástupkyně Libuše Pospíšilová, tak obhájce Josef Žalda si ponechali lhůtu na odvolání. Žalda během procesu navrhoval překvalifikování trestného činu na vraždu novorozence matkou, u níž je trestní sazba podstatně nižší, od tří do osmi let. „Nechali jsme si lhůtu na odvolání, protože klientka je ve stavu, ve kterém není schopná racionálně myslet a vše řečené zhodnotit. Samozřejmě nemám radost, že je to kvalifikované jako vražda. Soud se ztotožnil s tím, že v rozrušení nejednala, my zatím jsme opačného názoru,“ uvedl obhájce Žalda.

Vaňkové hrozil až dvacetiletý trest odnětí svobody. Soud se přiklonil ke spodní hranici zákonné sazby, která začíná na patnácti letech. Ve prospěch tehdy devatenáctileté dívky hrálo, že svůj čin nepopírá, je trestaná poprvé a její věk je blízký věku mladistvého. A také vcelku úzké rozpětí trestní sazby 15 až 20 let.

„Musíme vycházet z toho, že do této sazby se musí vejít celá řada obdobných případů. Jsou totiž vraždy daleko brutálnější a závažnější a dopouštějí se jich i recidivisté. To vše je nutné zohlednit, včetně toho, že psychiatři u ní shledali podstatnou měrou snížené ovládací schopnosti,“ uvedl soudce Kučera.

Dívka je nicméně na základě posudků znalců schopná vnímat trestní řízení a trestně odpovědná. Při součtu všech důvodů k uložení nejnižšího trestu také vyplynulo, že trest si nemusí odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, ale pouze s ostrahou. Po dvou třetinách jí může být zkrácen.

Lucie Vaňková je vinna ze zvláště závažného zločinu vraždy a také ze sexuálního zneužití osoby mladší patnácti let. Před soud v pondělí předstoupila i s přečinem krádeže, když se svým přítelem ukradli jejím rodičům 40 tisíc korun. Na žádost otce bylo toto trestní stíhání zastaveno.

Vaňková otěhotněla na přelomu roku 2010 a 2011. S otcem dítěte ale vztah nevydržel a ona musela opustit domácnost jeho rodičů. Bydliště od té doby začala střídat, střechu nad hlavou hledala občas u rodičů, jindy u kamarádek. Ačkoli svému gynekologovi sdělila, že si chce dítě ponechat, ve skutečnosti ho od začátku odmítala. Těhotenství před všemi zapírala a sama u hlavního líčení řekla, že dítě chtěla dát k adopci.

Během těhotenství udržovala intimní poměr se čtrnáctiletým školákem. Když v rodině své kamarádky 24. září porodila do záchodové mísy a dítě vyhodila z okna bytovky, stále nikomu nepřiznala, čím si právě prošla. Na hrůzný čin se přišlo až když v koupelně zkolabovala a rodina zavolala záchranku. V nemocnici zjistili, že je po porodu.

V přípravném řízení uvedla, že se holčička narodila mrtvá. To znalci ale odmítli, dítě se narodilo živé a zdravé a zemřelo až na následky zranění pádem ze šestimetrové výšky. Z okna toalety dražické bytovky, u níž pak tělíčko našli kriminalisté.