Pokud letos šestačtyřicetiletý Roman Koutný skutečně odpyká celý uložený trest, vyjde z věznice ve svých 71 letech. Za vraždu má za mřížemi prožít dlouhých 25 let.

Již státní zástupkyně Alena Píchová navrhovala výjimečný trest, který se pohybuje v rozmezí 25 až 30 let. „Pro uložení výjimečného trestu splňuje jednu z podmínek: jeho náprava je ztížená," uvedla žalobkyně s odkazem na loupené přepadení se zbraní, za které byl Koutný v minulosti ve vězení.
Také senát došel k názoru, že k jeho nápravě základní sazba 15 až 20 let nestačí. Předseda senátu Petr Černý výši odůvodnil tím, že Koutný vraždil chladnokrevně, plánovaně, bez odpovídajícího emočního doprovodu a surovým způsobem. Motivem bylo obohacení. 

„Dospěli jsme k závěru, že v tomto rozmezí jde o trest přiměřený. Nebyly žádné polehčující okolnosti, kdyby ale čin spáchal zvláště surovým způsobem, uložili bychom trest ještě vyšší. Nikoli však doživotí."

Pozůstalé matce zavražděné Radky Pospíšilové soud uznal odškodné ve výši půl milionu korun. Za vraždu dcery 240 tisíc a 260 tisíc za citovou újmu. I v tomto případě šlo o výjimečnou situaci, se kterou se u trestního soudu běžně nesetkává.
„Je to docela nová možnost, kterou nám dává trestní řád. Navíc se domníváme, že v takovýchto případech je nanejvýš vhodné, aby o nemajetkové újmě rozhodl už trestní soud, a pozůstalí tak nemuseli trauma ze soudu zvládat ještě jednou před občanským senátem," vysvětlil Petr Černý.

Obžalovaný ani jeho obhájce se k výši trestu vyjadřovat nechtěli a stejně jako žalobkyně Alena Píchová si ponechali lhůtu na odvolání.

Ze schůzky se již nevrátila

Obžalovaný Roman Koutný (46) Radku Pospíšilovou (26) ubil dřevěným polenem loni 11. října ve Veselí nad Lužnicí. K němu domů přišla jako zástupkyně firmy, jež sjednává půjčky. Koutný tedy věděl, že nese peníze, které by mu pomohly splatit dluhy. Ženu zabil pro 25 tisíc. Čin si dopředu připravil. Smrtícím nástrojem se stalo dřevěné poleno, kterým ženě hned za vraty zezadu zasadil minipálně pět rad do hlavy. Tělo pak zabalil do spacáku a ukryl mezi harampádí na půdě rodinného domu, který si pronajal s přítelkyní a jejím synem. Když ta přišla domů, dali si v klidu kávu. Radku Pospíšilovou jako první začaly shánět kamarádky. Pak již také policie.