Až po více než osmi letech zazněl rozsudek nad vraždou Petra Dolejše z Pacova na Pelhřimovsku, který byl roky pohřešován. Vynesl jej dnes senát Krajského soudu v Táboře, který poslal bratrance oběti šestapadesátiletého Karla Janouška na 20 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Je to výjimečný trest, který se uděluje v obzvláště nebezpečných případech. Janoušek totiž vícekrát pobodaného muže hodil do čtyři metry hluboké studně se slovy: Sbohem, skončil jsi.

Janoušek, který vinu popřel, podle soudu vraždil obzvláště trýznivým způsobem. Obžalovaný se nepřiznal. Ve všem vidí komplot své bývalé ženy a jejích synů kvůli majetku. Soud mu ale neuvěřil. „Obžalovaný se stylizuje do role oběti. Obětí je ale pan Dolejš, pan Janoušek je vrah,“ řekl rezolutně předseda senátu Milan Krejčiřík.

Vysoký test přijal Janoušek za neustálého kroucení hlavou.

Místo, kde Dolejš zemřel, evokuje slavný díl seriálu 30 případů majora Zemana. Oběť skonala ve studni.

 Soud se při ortelu o vině ztotožnil s obžalobou. Ta tvrdila, že Janoušek o 12 let mladšího bratrance zabil ve svém pacovské domě v listopadu roku 2002 v opilosti, ve vzteku a ze žárlivosti, neboť se domníval, že má něco s jeho manželkou. „Dolejšovi zasadil dvěma kuchyňskými noži větší množství bodných ran do oblasti břicha a hrudníku. Lze uvažovat, že útočil i zezadu. Omráčeného muže vyvlekl ven a hodil do studně s vodou, ač muž volal o pomoc. Pak uzavřel poklop studně nad živou obětí a studnu zasypal odpadky,“ uvedla státní zástupkyně Alena Píchová. Dodala, že obžalovaný napadl oběť nečekaně, překvapivě, přičemž napadený se podle ní nemohl bránit.

 Janouška označila za muže s násilnickou povahou a alkoholika, který byl už vícekrát trestán. „Jeho osobnost není podle znalců léčbou ovlivnitelná,“ uvedla Píchová. Soudce Krejčiřík upřesnil, že obžalovaný má s nožem „bohaté zkušenosti“. Poprvé s ním zaútočil v roce 1992, svému známému probodl plíci. Nůž použil několikrát i na svou ženu, která zastavila stíhání. „Jeho posledním případem je pokus znásilnění družky známého, které říkal, že nůž leží na stole,“ uvedl soudce, který vraždu označil za učebnicový příklad trýznivého způsobu usmrcení. Oběť s největší pravděpodobností zemřela utopením (z ostatků se to stoprocentně neurčilo) ve velkých bolestech a za psychických útrap. „Slova – Sbohem, skonči jsi – nesou prvky cynismu,“ pronesl Krejčiřík.

Kolem případu je řada záhad a nejasností. Případ se začal nečekaně vyšetřovat loni v červnu. Někdo podal trestní oznámení. Podezření padlo na bývalou manželku, ta to však popřela. Libuše Janoušková poskytla ale soudu klíčové svědectví. Nasnadě je otázka, proč mluvila až po osmi letech? Údajně jí exmanžel vyhrožoval a měla z něho strach. Janoušek se snažil shodit vinu na manželku a její syny. Tvrdil, že bezvládné tělo Dolejše objevil doma v kuchyni a chtěl mu pomoci. Pak viděl exmanželku a nějaké postavy u studny. „Bratrance jsem nezabil a do studny jsem ho nehodil. Je to msta ze strany Janouškové, aby mě pokořila,“ hájil se Janoušek. Pokud by byla pravdivá jeho verze, proč i on osm let mlčel?

Dnes svědčila mj. Janouškova neteř Milena Hanková. Ta řekla, že pokud její strýc Dolejšovi něco udělal, nebyl na to sám. „Když byl opilý, neudržel se na nohou. Nikoho by neodtáhl a nic by nezvedl,“ řekla neteř. Soud její výpověď označil za tendenční.
Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.