Bývalý ředitel Základní školy ve Volarech Jaroslav Šiman odešel včera od Okresního soudu v Prachaticích s podmínkou. Soudce Jiří Mühlstein mu uložil trest odnětí svobody na šest měsíců s roční podmínkou za smrt čtrnáctiletého Tomáše Korytara.
Stejný soudce sice Šimana dříve zprostil viny, ale krajský soud kauzu přezkoumal a vrátil znovu do Prachatic.
Chlapec v červnu 2006 při sportovní olympiádě dopadl při skoku dalekém nešťastně na hranu doskočiště. Vážnému zranění jater následně podlehl.
Do jednací místnosti Okresního soudu v Prachaticích se dostavili také dva svědci, aby upřesnili své výpovědi.


Tělocvikář: Hřiště bylo v pořádku
Jako první dostal slovo bývalý tělocvikář Petr Horálek. „Hřiště bylo podle mého názoru v ten den dobře upravené. Plocha písku byla srovnána s odrazovým břevnem, a to do vzdálenosti zhruba dvaceti centimetrů od zadní hrany. Stejně tak byl písek upraven i po stranách,“ popisoval.
Podle jeho slov sám nezaznamenal žádné námitky na špatný stav doskočiště. „Nic podobného jsme neprojednávali ani na jednáních vztahujících se k olympiádě,“ dodal Petr Horálek.
Poté přišel na řadu tělocvikář Jiří Černý, který doskočiště na olympiádu připravoval. „Vzhledem k tomu, že jsem žáky velice dobře znal, upravil jsem podle jejich průměrných výkonů patřičně také doskočiště. Do roviny s odrazovým prostorem jsem upravil písek do délky šesti metrů. I nejlepší žáci neskákali dál než pět metrů. Proto tam tedy stále byla rezerva,“ vysvětlil.
Jednání bylo zaměřené z velké části na to, zda Jaroslav Šiman byl o nedostatku písku informován. Tato skutečnost však nebyla přímo potvrzena.
Obhájce obžalovaného Josef Dvořák předložil soudu několik doplňujících materiálů, které ale neměly na výrok soudu vliv.
Soudce Jiří Mühlstein po vynesení rozsudku dal za pravdu krajskému soudu.
„Jaroslav Šiman měl podle všeho učinit veškerá opatření, aby toto riziko nevzniklo,“ dodal.
Jak státní zástupce, tak zástupce poškozené strany Pavel Dostál vyjádřili spokojenost s rozsudkem soudu. Naopak obhájce Jaroslava Šimana na místě podal odvolání a stejně jako jeho klient se nechtěl k věci vyjadřovat.
„Myslím si, že za smrt mého syna by mu patřil vyšší trest. Doufám však, že si nyní budou ředitelé a učitelé dávat větší pozor,“ zhodnotil otec zemřelého školáka Václav Korytar.