Tento trestný čin jsem vlastníma rukama nespáchal a vlastníma očima neviděl. Jsem nevinný a je mi líto, že moje babička zemřela takovou smrtí. S tím se nebudu moci do konce života vyrovnat. Slyšela včera soudní síň od Karla Bartoně, kterého žaloba obvinila ze spáchání vraždy staré ženy.
Také jeho obhájkyně Yvona Paikrová se domnívá, že vina jejího klienta nebyla během řízení prokázána a navrhovala, aby byl v plném rozsahu zproštěn obžaloby.

Soud však nabyl jiného přesvědčení a osmatřicetiletého muže z Pelhřimovska poslal do věznice s ostrahou na dobu třinácti let. Sazba pro vraždu hovoří o odnětí svobody na dobu od 10 do 18 let.

K rozsudku se obžalovaný nevyjádřil. „Moje závěrečné vyjádření jste slyšeli, domnívám se, že provedené důkazy nevedou k jednoznačnému prokázání viny mého klienta,“ zopakovala obhájkyně své stanovisko po skončení včerejšího líčení. Rozhodnutí o odvolání si nechává až po dohodě s klientem.
Paikrová svou obhajobu staví na skutečnosti, že na zkoumaném oděvu obžalovaného, který měl mít v době vraždy na sobě, neulpěla krev zavražděné. Biologický materiál odpovídal pouze DNA Bartoně. „Podle znalce to není možné, takže policie zabavila jiné oblečení,“ dodala.

Tuto varianta připustil i předseda senátu Zdeněk Kučera, když hovořil o „handicapu“ vyšetřování. „Tyto nedostatky z přípravného řízení ale nelze napravit. Přesto jsme přesvědčení, že svou babičku úmyslně zabil,“ uvedl během odůvodnění trestu, kdy zmínil i fakt, že jediným přímým důkazem, který proti Bartoňovi mají je jeho vlastní výpověď. Měl chvilky, kdy se přiznal, pak ale zase svá slova popíral s tím, že jej k přiznání donutila policie. To se ale neprokázalo. Při stanovení výše trestuvzal soud jako polehčující okolnost dosud bezúhonný život obžalovaného.

Ke smrti starší ženy (1927) došlo loni 1. prosince v Rynárci na Pelhřimovsku. Po hádce ji měl vnuk v jejím domě nejprve škrtit zástěrou a potom ubít dřevěným kůlem. Jako důvod shledal soud majetkový prospěch.