Státní zástupkyně Libuše Pospíšilová navrhuje pro Petra Petružálka z Tábora trest odnětí svobody na spodní hranici s výkonem ve věznici s ostrahou. Na základě zjištěných skutečností se domnívá, že obžalovaný uštědřil úder Ukrajinci, který druhý den na následky zranění hlavy zemřel, s úmyslem ho zranit. Na druhou stranu pro něj neshledala žádné přitěžující okolnosti.

„Smrt poškozeného zapříčinil svým jednáním. V běhu a bez varování ho udeřil. Z výpovědí vyplývá, že se víc o jeho osud nestaral a dál se bavil,“ zdůvodnila žalobkyně. Petružálkovi hrozí trest v rozmezí 5 – 10 let.
Včera prokračovalo u táborského krajského soudu hlavní líčení, které bylo odročeno na pátek, kdy by si měl čtyřiadvacetiletý obžalovaný vyslechnout rozsudek.

„Nemyslím, že by ho chtěl zabít, ale ublížit ano,“ říká i vdova po Volodimiru Kucinovi Natalia Kucin. Ve výpovědích však přiznala, že se její manžel opakovaně pral a i ji samotnou doma bil.
Před senátem včera vypovídal i trenér boxu, u něhož se Petružálek tomuto sportu věnuje. Shodně se svým žákem klasifikuje úder otevřenou dlaní jako facku.

„Nepatří k boxerským úderům, ale ke zklidňovacím. V boxu se používají pěsti, takový úder způsobí větší zranění,“ uvedl trenér Josef Trebišovský z Jinočan u Prahy.
Petra Petružálka hodnotí jako velmi talentovaného boxera, který i v ringu při ostrém zápasu, kdy je sportovec vystaven stresu, se dokáže plně ovládat. Ani on sám by si prý nemyslel, že by po takové obyčejné facce mohl někomu smrtelně ublížit.

Také znalec v oboru psychologie Václav Lukeš nenašel v osobnosti obžalovaného patologické známky agresivity.
„Agresivitu nemá cílenou a ani není součástí jeho osobnosti. Někdy jedná ve vzteku, ale má nad sebou dobrou kontrolu a stres zvládá racionálně. Míra vypitého alkoholu ho mohla jen trochu posílit, ale při rozmezí 0,5 až jedno promile u něho způsobila jen lehkou opilost, ale ještě nespustila agresivitu. To se stává až po dvou promile,“ řekl.

Lukeš ovšem připustil, že obava o život kamarádky, kterou Petružálek na diskotéce bránil, nebyla adekvátní dané situaci.
„Spíš mohl mít pocit, že někdo narušil jeho teritorium, ale strach o život považuji za nepřiléhavý,“ dodal Lukeš.
Obhájce Petružálka Pavel Šedivý postavil svou závěrečnou řeč na alkoholu, který poškozený Ukrajinec vypil. Z výpovědi barmanky Apolla vypočítal, že musel být opilý tak, že i slabý úder ho skolil k zemi.

„Proto nekoordinoval svůj pád. Obžalovaný použil úder, který by za střízlivosti k pádu nevedl. Navíc poškozený měl typické příznaky zranění – bylo mu špatně, krvácel z nosu, přesto odmítal ošetření. To měl ještě šanci na přežití,“ hájil svého klienta, u kterého odmítá úmysl, a proto i nepodmíněný trest.
Do problému se Petružálek dostal letos v noci na 5. dubna na diskotéce v Apollu, kde si jich nepatřičně začala všímat skupina Ukrajinců, a to především dívek. Nešťastná událost vyvrcholila fackou poté, co Kucin držel Petružálkovu kamarádku pod krkem a měl ji škrtit. Obžalovaný tvrdí, že v obličeji dívky zahlédl strach o život. Šel ji zachránit a muže udeřil do obličeje. Ten upadl a uhodil se do hlavy. Dál se však diskotékou pohyboval a do nemocnice se dostal až druhý den. Tam také na následky otoku mozku a krvácení zemřel.