U autobusu si pak vyhrožováním násilím od svých krajanů vynutili peníze.
Podle soudu jde o organizovanou skupinu, jejíž členové pocházejí z různých států Východu, například Ukrajiny nebo Gruzie. Své krajany obírali o jejich peníze, které si v Čechách vydělali.
Celkem je obžalováno osm mužů. Někteří z nich žijí v České republice i se svými rodinami již několik let. Jiní ale byli z České republiky vyhoštěni a pohybovali se tu na falešné pasy pod cizími jmény.
Jejich trestné činy nyní rozplétá táborský krajský soud, neboť v Táboře s vybíráním takzvaného „výpalného“ měli začínat.
„Můžeme se domnívat, že činnost provozovali dlouho, ale žalován je půlroční úsek. Snad poslední skutek měli spáchat v polovině ledna roku 2007 a na začátku února již byli vzati do vazby,“ uvedl včera předseda senátu Milan Krejčiřík.
Na lavici obžalovaných včera usedlo šest obžalovaných. Před ně se postavil jeden z postižených svědků, který k tomu sebral odvahu.
V jednu chvíli v síni zhoustla atmosféra natolik, že soudní tlumočnice téměř nestíhala překládat.
To když obžalovaný Ruslan Pazana začal svědka atakovat otázkami. Ačkoli Pazana patří ke dvojici mužů, které svědek dodnes poznává, důrazně tvrdil, že se s poškozeným vidí poprvé.
Svědek indentifikoval ještě Valeriye Yurchenka.
S předvoláváním svědků to nemá soud jednoduché. Není výjimkou, že musejí k výpovědi přiletět až z Ukrajiny. „Patří mezi ně například také ukrajinský vysokoškolský profesor, který přijel na kongres slovanistů do Olomouce. Obrali ho tady o všechny peníze. Ve čtvrtek nám sem na vízum pustili zase občana Běloruska,“ doložil soudce.


S nožem u pasu
Svědek včera vylíčil, jak v Praze přišel o peníze a mobil. Ke kontaktu s asi pěti obžalovanými přišel u Tesca Na Skalce.
„Nařídili, abychom já i kamarád vyložili všechno z kapes. Máme jim prý měsíčně platit za to, že můžeme v Čechách pracovat. Když jsem je potkal druhý den na Národní třídě, vyhrožovali mi pořezáním. Jeden z nich měl nůž u pasu,“ tvrdí svědek.
Obžalovaným hrozí odnětí svobody na pět až 12 let.
Hlavní líčení bylo včera odročeno na prosinec.