Muž převážel v kamionu místo chloraminu nebezpečnou látku anhydrid kyseliny octové, která se používá při výrobě heroinu. A to bez povolení. Byl nastrčeným mužem v akci, při níž měli dopadnout obchodníky s drogami. Policejní prezidium ČR přitom vědělo, že slovenští kolegové nasadili Čecha do nebezpečné akce, ale neupozornilo ho.

„Ve čtvrtek 23. prosince se nám ozvali z Policejního prezidia ČR a mluvili s námi,“ řekl majitel zneužité dopravní společnosti J&M Pavlát International Martin Pavlát. „Odpoledne nám sdělili, že přepravovaný náklad byla chemická látka potřebná k výrobě heroinu.“
Ale až o den později byl řidič Zdeněk Pekara zadržen a uvězněn bez možnosti zavolat si. Jak je možné, že česká policie dopustila, aby byl nevinný člověk ohrožován a spolu s ním i tisíce lidí, kteří mohli utrpět při nehodě s nebezpečným nákladem?

„Kdo nás kontaktoval, nemůžeme říct,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia ČR Pavla Kopecká. „Akci prováděla slovenská policie. Do případu, který se připravoval mnoho měsíců, nemůžeme zasahovat ani nevíme, jak věc prováděli. Se slovenskými kolegy jsme v kontaktu, na další schůzce vyvoláme jednání,“ ubezpečuje Kopecká.

Slovenská policie předem neupozornila ale ani aktéry transportu, což jsou zaměstnanci táborské firmy. Nasadila do riskantní operace občany sousedního státu. Navíc porušila i bezpečnost a ohrozila tak tisíce lidí.

„Na naše vozidlo byl místo chloraminu naložen anhydrid kyseliny octové, který je možné přepravovat pouze podle úmluvy o přepravě nebezpečného nákladu,“ pokračuje Pavlát. „V případě nehody a nesprávné manipulace by došlo ke katastrofě.“ Kopecká souhlasí. „Kdyby došlo k nehodě, záchranáři by reagovali podle toho, co je deklarované jako náklad. Předpokládali by, že se jedná o chloramin, ne o kyselinu. Nehoda by způsobila závažný ekologický problém.“

O transportu byly informovány další policie ze zemí, kudy kamion projížděl. „Slovenští policisté by jinak neměli šanci celou cestu do Istanbulu náklad sledovat,“ myslí si Kopecká.

Nevinný řidič Zdeněk Pekara strávil několik dní ve vězení, kamion byl v Turecku zabaven. Kdo teď nahradí škodu a odškodné? Slovenská policie, či turecká? „Myslím, že na vině je turecká strana a nedostatek koordinace mezi jejími orgány,“ říká Kopecká. Proti zneužití firmy a řidiče by se měli ohradit i představitelé ČR. Co když slovenští policisté budou hledat příště volavky mezi českými řidiči osobních vozů? Místo dovolené u moře pak strávíte měsíce v tureckém vězení.

https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/policie-zneuzila-ridice-z-tabora-jako-20101230.html