Vzpomínky na chvíle, kdy přišli o své blízké, v úterý 2. březnaznovu vháněly slzy do očí příbuzných obětí předloňské tragédie v Omlenici na Kaplicku. Případ starý šestnáct měsíců, při němž se v areálu bývalého agrochemického podniku zřítila na pracovníky českobudějovické firmy nádrž s tekutým dusíkatým hnojivem, totiž začal projednávat Okresní soud v Českém Krumlově.

Tragédie, o níž se v Omlenici živě debatuje dodnes, krutě zasáhla do životů dvou rodin. Trosky věže na hnojivo usmrtily 62letého Vlastimila M. z Křemže a 33letého Josefa R. z Českých Budějovic. Další dva dělníci utrpěli vážná zranění, s jejichž následky se potýkají dodnes.

Neštěstí se odehrálo ve čtvrtek 30. října 2008 krátce po 14. hodině. V době, kdy byla plněna jedna ze dvou vysokých zásobních věží tekutým dusíkatým hnojivem, opravovali pod věžemi dělníci havarijní záchytnou jímku. Když byla nádrž na hnojivo zhruba ze tří čtvrtin plná, náhle praskla, proud hnojiva vylétl ven a nádrž se zhroutila k zemi. Hnojivo zachytila jímka, mimo ni se vlnou, jež okraj zásobníku přeskočila, dostalo menší množství této látky.

„Toto bývalé středisko Agrochemického podniku Kaplice jsme chtěli využívat jako skladovací kapacitu pro kapalná a prášková hnojiva. Ze dvou věží, které jsme demontovali, jsme nechali udělat zásobníky na tekuté hnojivo DAM 390. A protože se jednalo o starší věže, raději jsme odborné firmě, která se na to specializuje a má dlouhou tradici, preventivně zadali jejich repasi,“ vylíčil Deníku před časem Zdeněk Kubiska, ředitel společnosti ZZN Pelhřimov. Právě ta areál v Omlenici, kde se neštěstí stalo, vlastní.

Tragédie litují, chyby popírají

„Je to hrozné, u soudu se vše projednává velmi podrobně, a tak vzpomínky rychle ožívají,“ uvedl v úterýpo dopolední části hlavního líčení Vladislav Michlík, pozůstalý po jedné z obětí.
Obžaloba, kterou přednesla českokrumlovská okresní státní zástupkyně Blanka Klinovská, viní z neštěstí Vadima M., svého času finančního manažera a správce majetku společnosti ZZN Pelhřimov, Jaroslava L., realizačního manažera společnosti Monticom, která zajistila generální opravu a navýšení nádrží s hnojivem, a Bohumila D., jehož firma Biomont tuto opravu na základě objednávky od Monticomu zajistila.

Chyběl projekt

„Zaměstnanci firmy Biomont pracovali nekontrolovaným způsobem bez zpracovaného projektu a přesného technologického postupu. Bohumil D. pak práci předal objednateli a vystavil potvrzení o její kvalitě, aniž by ji ověřil jinak než vizuálně,“ citovala z obžaloby Blanka Klinovská.

Doplnila, že Jaroslav L. měl podepisovat protokoly o předání a převzetí díla pouze formálně a objednateli měl zaslat vyplněné protokoly o zkouškách nádrží se závěrem „nádrž je těsná, schopná provozu“, aniž by zajistil vodní zkoušku těsnosti této nádrže podle příslušné státní normy.

Hlavní příčinu neštěstí pak státní zástupkyně spatřuje v jednání Vadima M. ze společnosti ZZN Pelhřimov. Přestože podle ní měl vědět o dosud neprovedené zkoušce těsnosti nádrže, nechal podle všeho zaměstnance českobudějovické firmy Trach pracovat na opravě jímky v době, kdy se zásobníky nad ní plnily dusíkatým hnojivem.

„Není mi jasné, z jakého důvodu nádrž praskla. V žádném případě to ale nemohlo být kvůli poškozenému šroubu,“ uvedl Bohumil D. v narážce na znění obžaloby, podle něhož se zásobník na hnojivo zřítil poté, co se zlomil zkorodovaný šroub na koruně pláště nádrže.

Svůj krok, kdy v příslušných protokolech označil nádrž v Omlenici po opravě jako bezpečnou a schopnou provozu, Jaroslav L. vysvětlit nedokázal. „Bohumil D., s nímž jsem se po dokončení opravy věže sešel, mi řekl, že zásobník je bezpečný, a já už jsem si to neověřil,“ přiznal s tím, že s firmou Bohumila D. měl do té doby ty nejlepší zkušenosti.

Třetí obžalovaný, Vadim M., se včerejšího jednání nezúčastnil. Trojici mužů, kteří stanuli před soudem, klade obžaloba za vinu spáchání trestného činu obecného ohrožení.

Hlavní líčení trvá u Okresního soudu v Českém Krumlově do čtvrtka 4. března


Vynesení konečného rozsudku v tento den však podle dostupných informací očekávat nelze.

Jak šel čas v Omlenici

30. 10. 2008: Pod troskami jedné ze zásobních věží na dusíkaté hnojivo v areálu bývalého agrochemického podniku zahynuli dva lidé, další dva byli zraněni.
Prosinec 2008: „Máme strach, že vyšetřování utichá, až vyšumí do ztracena,“ obával se pozůstalý po jedné z obětí Vladislav Michlík.
Leden 2009: „V této chvíli stále čekáme na znalecký posudek,“ uvedla českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.
Květen 2009: Vyšetřovatel obvinil z trestného činu obecného ohrožení tři muže, kteří podle policie způsobili smrt dvou lidí.