Naprosto věří ve vlastní schopnosti, které ho vedou k úspěchu. Jeho postupy jsou nejlepší, má organizační schopnosti a umí se přiblížit potřebám druhých. To je jen zlomek z charakteristiky Stanislava Snášela, kterou včera krajskému soudu předložil specialista z oboru klinické psychologie Václav Šnorek.

„Stanislav Snášel je přesvědčivý, umí se na lidi napojit a tím mu poskytnou, co potřebuje, umí manipulovat se skutečnostmi," slyšeli 
v soudní síni i poškození lidé z domu v Nerudově ulici, kterým hrozí, že si své byty budou muset zaplatit znovu. Stanislav Snášel a Karel Berka je měli podvést, když jejich peníze neodvedli bance.

Poškozený je i Miroslav Gründl, který pamatuje, jak Stanislav Snášel začínal svou kariéru. „Jeho ale moc neznám, já znám hlavně jeho činy. Začínal jako číšník, pak měl zaměstnání pochybné 
a potom se, nevím jak, dostal k podnikání a začal prodávat byty," říká poškozený s tím, že jeho ale svým kouzlem nepřesvědčil. O koupi bytu jednal vždy s Karlem Berkou.

Ten z rozboru znalce vyšel podstatně lépe, Snášela respektoval jako autoritu, byť byl v postavení otce, a nyní trpí výčitkami svědomí.
„Na začátku neměli úmysl lidi poškodit, spíš chtěli získat peníze na staré závazky bez ohledu na to, co to způsobí. Karel Berka je přesvědčen, že jim jen nevyšel podnikatelský záměr," dodal Václav Šnorek s tím, že oba popírají trestnou činnost.

Soudci Petru Černému život Snášela připomíná gamblera, který jen přihazuje 
a čeká, co vypadne. Mohlo by to být dalších 10 let vězení. Již nyní si za zpronevěru odpykává čtyřletý trest. 

Jak Stanislava Snášela vidí odborník

Obětní beránek

Je přesvědčen, že je nespravedlivě souzen, popírá, že by se dopustil jakékoli trestné činnosti. Za situací vidí organizovanou skupinu, která chce jeho majetek, i propojení podnikatelské sféry s justicí a jednotlivci, kteří k němu pociťují zášť, a tudíž spolupracují s tou zločineckou skupinou. On nikoho nepoškodil, naopak to lidé mu způsobili škody. Neprožívá pocity viny, cítí se jako oběť.

Být stále krásný

Má narcistické rysy, je pro něj velmi důležité dobře vypadat, obklopovat se luxusním zbožím. Pedantsky dbá na to, aby byl upravený, čistý, dokonalý.

Věří si

Má neochvějnou víru ve vlastní schopnosti. Přesvědčuje i druhé o správnosti svého pohledu. Záleží mu na dojmu, který v lidech vyvolává. Rád diskutuje s lidmi, kteří mají vliv, s obyčejnými se už tolik nezdržuje.

Vlastní svět na kolenou

Jeho vlastní svět splývá s okolním světem. Se svým životem je spokojený, i když se v současné chvíli (je ve vězení) cítí ponížený a prožívá bezmoc a citové rozpoložení. Blíží se k rezignaci.

Nezištně pomáhá a čeká za to odměnu

Má velkou schopnost vycítit, co druzí potřebují, umí se na ně správně naladit. Nejdřív vyhoví on jim, potom oni jemu. Pak je to o tom, kdo komu víc. On jim pomůže psychologicky – oni jemu materiálně. Lidem říká, co chtějí slyšet, je empatický, ale jejich těžké situace s nimi nesdílí. Mezilidské vztahy umí udržovat dlouhé roky, snadno se také seznamuje.

Zdatný vůdce

Dobře umí vést druhé lidi, snaží se předcházet konfliktům. Není ani agresivní, spíš se jen občas projeví impulzivně. Jeho pocity jsou snadno zranitelné, je totiž překvapivě křehčí, než ve skutečnosti vypadá. Jeho fasáda je tak pro okolí dost matoucí.

Vizionář

Velké projekty umí vymyslet, připravit, postavit, ale snadno přecení své síly a pak už nezvládne velký projekt kontrolovat. V globálnosti má mezery, ale vizionář je skvělý. Jen má problém dojít do cíle. Každý jeho další projekt byl větší a větší, protože toužil po uznání okolí, že je schopný podnikatel. Zdání udržoval, byť už mu pod rukama narůstaly obří dluhy.

Luxusní život

Luxusní auta, drahé hodinky, jachty,  výstavní domy, perfektně střižené obleky, skvělé boty, úspěch, obdiv druhých. A touha po místě v horním patře žebříčku. Patří ale k lidem, kteří když náhle zbohatnou, ztrácejí rozlišovací schopnosti. Je jim už jedno, co kolik stojí, a peníze se vytrácejí.